Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Prezidentské volby #8: Tomáš Zima

Plnoletí občané České republiky budou mít už 13. a 14. ledna 2023 možnost rozhodnout o tom, kdo se stane jejich příštím prezidentem či prezidentkou. Jací kandidáti budou na volebním lístku, kým vůbec jsou a co od nich můžeme očekávat?

Tomáš Zima

Oficiální web: www.tomaszima.cz

Facebook: Tomáš Zima

Transparentní účet: tady

Tomáš Zima: Zdroj: Profimedia

Prezidentské volby #4: Karel Diviš

by @eevelka

Tomáš Zima je lékař, biochemik, vysokoškolský pedagog a bývalý rektor Univerzity Karlovy. Pochází z Prahy, je podruhé ženatý, má dceru a dva syny. Tomáš Zima začínal v roce 1989 v Ústavu lékařské chemie a biochemie 1. LF UK, kde v roce 1998 končil jako zástupce přednosty. Poté se dostal do čela Ústavu lékařské biochemie a laboratorní diagnostiky 1. LF UK a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze, kde setrval i po zvolení rektorem UK v roce 2014. V letech 2005 až 2012 působil jako děkan 1. lékařské fakulty UK. Rektorem univerzity zůstal až do ledna roku 2022. Od loňského podzimu stojí v čele konzilia, které dohlíží na péči o prezidenta Miloše Zemana.

Zima je kontroverzním kandidátem na prezidenta. Nechvalně známý je například pro své členství v komunistické straně před rokem 1990, kritiku studentských protestů proti prezidentovi Zemanovi z roku 2017 i univerzitní půjčku od firmy Home Credit, která uvrhla spoustu lidí do exekuce. Obdržel navíc anticenu Bludný balvan za své výroky ohledně covidu-19, když onemocnění zlehčoval a prosazoval promoření společnosti (Zima následně sám skončil s koronavirem v nemocnici na JIP s mimotělním oběhem).

Postoj k válce na Ukrajině

  • Podporuje Ukrajinu, ruskou válku odsuzuje.

„Vpád armády Ruské federace na území Ukrajiny je neomluvitelná agrese, velmi vážné porušení mezinárodního práva a pokus zlikvidovat stávající světový řád. Historie jasně ukázala, že agresi tohoto typu nelze ustupovat. Útok Ruska na Ukrajinu je útokem na náš svět, na naši společnost, demokracii, kulturu a život. Klíčové je postupovat s našimi spojenci v Evropské unii a NATO společně.“

Manželství stejnopohlavních párů a adopce dětí

  • Pro uzákonění manželství stejnopohlavních párů i pro adopci dětí těmito páry.

„Lidé stejného pohlaví by měli mít stejná práva jako všichni ostatní.“

Snížení dopadů inflace

  • Klade důraz na rychlou a efektivní pomoc státu, zastropování cen energií, podporuje energetickou soběstačnost na národní i evropské úrovni.

Evropská unie a NATO

  • Jednoznačně pro členství České republiky v EU i v NATO.

Přijetí eura

  • Ani pro, ani proti, požaduje odbornou diskuzi.

„Dosud nesplňuje podmínky přijetí. Je zde třeba vést odbornou diskuzi, domluvit strategii a její výhodnost pro domácí průmysl i občany.“

Ochrana klimatu

  • Je pro využití vědy a vědeckotechnického pokroku v rámci dosažení udržitelného životního prostředí.

„Většina z nás chápe potřebu udržitelného životního prostředí a nutnost chovat se nesobecky a solidárně s příštími generacemi. Je však třeba řešit věci tak, abychom kvůli radikální ekologické politice nepřišli o část občanských svobod a důstojnou životní úroveň. Svět je propojen, takže řešení musí být globální. V otázkách ochrany planety a udržitelnosti naší civilizace musí hrát výraznou roli věda a vědeckotechnický pokrok, například motory na vodík. Pokud chceme, aby se lidé chovali ekologičtěji, je třeba, aby k tomu stát vytvořil podmínky a občany pozitivně motivoval. Sankce či strašení k cíli nevedou.“

Kauzy

  • Zima byl před rokem 1989 členem komunistické strany a Socialistického svazu mládeže. Uvedl, že o jeho členství vždy věděli například při tajné volbě děkana nebo rektora a že je od roku 2005 držitelem prověrky Národního bezpečnostního úřadu na stupeň tajné.
  • Během pandemie covidu se stal terčem kritiky kvůli prosazování názoru, že by si neriziková většina lidí měla na koronavirus vytvořit přirozenou imunitu. Sám pak nicméně koronavirem onemocněl a byl hospitalizován na JIP s mimotělním oběhem.
  • Zima odsoudil studentské protesty proti Zemanovi z roku 2017 při oslavách 17. listopadu. S jeho názorem nesouhlasily desítky akademiků i studentů, kteří rektorovi poslali otevřený dopis. Následně Zima svůj postoj přehodnotil, stále se ale postavil proti fyzickým útokům a vulgaritám.
  • Další kauzou bylo uzavření smlouvy ve výši jeden a půl milionu korun mezi univerzitou a firmou Home Credit, a to v době, kdy byl Zima rektorem UK. O vzájemném partnerství údajně nebyl informován ani akademický senát, ani vedení jednotlivých fakult. Proti uzavření smlouvy se ohradilo hned několik fakult i studentů v otevřeném dopisu, firma Home Credit totiž poskytuje spotřebitelské úvěry, kvůli kterým se spousta lidí už dostala do dluhových pastí. Po několika dnech nátlaku bylo partnerství mezi UK a firmou Home Credit ukončeno.

Prezidentské volby #2: Petr Pavel

by @eevelka

Média

TOP 5 citátů

(Český rozhlas Dvojka)

(Radiožurnál)

(MF Dnes)

(FB Tomáše Zimy)

(FB Tomáše Zimy)

Zdroje: www.tomaszima.cz, ČTK, E15, www.kohonevolit.cz, iRozhlas