Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Prezidentské volby #3: Andrej Babiš

Plnoletí občané České republiky budou mít už 13. a 14. ledna 2023 možnost rozhodnout o tom, kdo se stane jejich příštím prezidentem či prezidentkou. Jací kandidáti budou na volebním lístku, kým vůbec jsou a co od nich můžeme očekávat?

Andrej Babiš

Oficiální web: Nemá

Instagram: @andrejbabis

Transparentní účet: tady

Andrej Babiš. Zdroj: Profimedia

Andrej Babiš je politik a podnikatel. Narodil se v Bratislavě, ale má české občanství. Z prvního manželství má dvě děti, se současnou manželkou další dvě. V roce 2011 založil politické hnutí ANO, v němž zastává funkci předsedy. Babiš začínal jako referent v Chemapolu Bratislava (později Petrimex) a v letech 1985 až 1990 byl obchodním zástupcem v Maroku. V roce 1991 se do Československa vrátil a znovu působil v Petrimexu, tentokrát v manažerských funkcích, a podílel se na založení české pobočky firmy, později přejmenované na Agrofert. V roce 1995 musel z Petrimexu odejít, pozice v Agrofertu si ale udržel a postupně firmu ovládl a vybudoval z ní potravinářský, zemědělský a chemický holding, který patří k největším firmám v ČR. Později koupil i významná média, například Lidové noviny a MF Dnes. Po vstupu do vlády v roce 2013 z vedení Agrofertu odešel a v únoru 2017 kvůli zákonu o střetu zájmů vložil akcie svých firem Agrofert a SynBiol do svěřenských fondů. Ve stejném roce byl po výhře v parlamentních volbách jmenován premiérem, jeho vláda skončila v roce 2021.

Prezidentské volby #2: Petr Pavel

by @eevelka

Andrej Babiš patří k nejkontroverznějším politikům současnosti, mezi voliči má velkou skupinu podporovatelů, ale i silnou skupinu odpůrců. Proti jeho vládě i jemu osobně se v roce 2019 konaly nejmasovější demonstrace od listopadu 1989. Je označován za populistu. Podstatnou část své politické kariéry se Babiš, jeden z nejbohatších Čechů, potýká s vyšetřováním v souvislosti s farmou Čapí hnízdo i s podezřením ze střetu zájmů.

Postoj k válce na Ukrajině

  • Podporuje Ukrajinu, ale velmi omezeně, je proti další materiální pomoci i proti přijímání dalších uprchlíků v České republice.

Manželství stejnopohlavních párů a adopce dětí

  • Asi ano, je pro stejná práva.

Snížení dopadů inflace

  • Chce navyšovat sociální dávky včetně penzí, zastropovat ceny pohonných hmot a potravin, snížit DPH na nulu u elektřiny, plynu i topení. Podle ekonomů by realizace těchto kroků inflaci jen navýšila.

Přijetí eura

  • Proti přijetí eura.

Podpora studentů

  • Proti školnému na VŠ.

Prezidentské volby #1: Danuše Nerudová

by @eevelka

Kauzy

  • Před listopadem 1989 byl Babiš členem komunistické strany. Podle dokumentů slovenského Ústavu paměti národa se v roce 1980 stal důvěrníkem Státní bezpečnosti, o dva roky později ho komunistická tajná policie získala ke spolupráci jako agenta s krycím jménem „Bureš“. Babiš vědomou spolupráci s StB vždy popíral, v roce 2012 podal na ÚPN žalobu.
  • Babiš byl v říjnu 2017 obviněn pro podezření z dotačního podvodu a pro poškození finančních zájmů EU. Případ Čapí hnízdo pokračuje třetí volební období, Sněmovna proto Babiše už třikrát vydala ke stíhání: v září 2017, v lednu 2018 a naposledy letos v březnu. Expremiér sice v tomto případě zpochybňoval způsob, jakým byl zbaven imunity, u Nejvyššího soudu ale neuspěl. Obžalovaní jsou Babiš a jeho někdejší poradkyně Jana Nagyová (dříve Mayerová). Obžaloba tvrdí, že Babiš zajistil na přelomu let 2007 a 2008 vyvedení společnosti Farma Čapí hnízdo ze svého holdingu Agrofert a prodej akcií svým dětem a partnerce. Podle státního zástupce to udělal proto, aby farma zdánlivě splňovala podmínky pro získání padesátimilionové dotace pro malé a střední podniky. Nagyová podle obžaloby úspěšnou žádost o dotaci podala. Babiš i Nagyová svou vinu odmítají.
  • Loni se Babišovo jméno objevilo v kauze Pandora Papers. Pandora Papers upozorňují na podezřelé transakce, které řada politiků i dalších osobností z různých zemí realizovala prostřednictvím anonymních offshorových firem. Mezinárodní konsorcium investigativních novinářů, které s odhaleními přišlo, upozornilo v Babišově případě na to, že si přes offshorové firmy poslal do ciziny téměř 400 milionů korun, za které pak koupil nemovitosti na francouzské Riviéře. Babiš opakovaně odmítá, že by se dopustil něčeho nelegálního. Letos v srpnu uvedl francouzský deník Le Monde, že francouzský Soud pro vyšetřování závažné trestné činnosti zahájil předběžné vyšetřování pro podezření z praní špinavých peněz a daňových úniků v souvislosti s nákupem nemovitostí Babišem ve Francii.

Média

TOP 5 citátů

Zdroje: ČTK, anobudelip.cz, Insider, E15, citato.cz