Parkour je sportem, který v posledních letech mezi mladou generací zažívá neskutečný boom. Spousta lidí ho ale i přesto stále vnímá jako poskakování na sídlišti v teplácích. Parkour je ale přitom hlavně životní styl, jak tvrdí jeho instuktor Honza z party FREEMOVE.
Existuje jen velmi málo sportů, které dokázaly tak rychle proniknout do povědomí veřejnosti jako právě parkour. Ať už to bylo prostřednictvím kinematografie nebo videí na internetu, pro mnohé mladé se parkour stal alternativou k běžným sportům.
Technika parkouru vznikla ve Francii a jejím základem je vlastně dostat se co nejrychleji a nejelegantněji z jednoho místa na druhé, a to pouze za použití vlastního těla. Podle instuktora parkouru Honzy Šimečka je tento sport hlavně o životním stylu a svobodě, dá se totiž dělat kdykoliv a kdekoliv. Což nám v redakci předvedl i názorně, když na skákací trampolíně představil několik desítek triků. Rozhovor s Honzou si můžeš přečíst níže.
S parkourem jsem začal ve svých devíti letech, takže skáču už čtrnáct let. Ke sportu mě dovedl otec, jelikož mě nebavil žádný míčový sport, a to jsem jich vyzkoušel opravdu hodně.
Ještě se věnuji potápění, snowboardingu a posilování.
Životní styl. Učí mě překonávat překážky. Nejenom v samotném sportu, ale i v životě. Nevím, co bych bez něj dělal.
Ano má, ale asi to nejdůležitější, co by měl každý parkourista vědět, je heslo: Leave no trace! neboli Nezanechej po sobě žádné stopy. Nikdo by neměl poznat, že jsi někde venku trénoval, a když něco rozbiješ, tak bys to měl na své náklady opravit. Jinak je parkour hodně volný sport. Víceméně bez pravidel. Asi i proto je tak atraktivní pro mladé.
Základní jsou všechny možné přeskoky přes překážky, například Kong, Dash, Lazy, Speed-Step.
Vlastně nic moc. Parkour muže začít dělat úplně každý, pokud má doma nějakou sportovní obuv, tepláky a triko. Samozřejmě postupem času k obtížnějším trikům je potřeba i dobrá fyzická průprava.
Každý má postup svého tréninku úplně jiný, ale třeba já začínám pořádnou rozcvičkou. Poté si rozdělím trénink do dvou částí. První je trénink nových triků a v druhé části trénuji a snažím se dopilovat nové triky z minula. Pak končím pořádným stretchingem neboli protažením.
Začal bych základními přeskoky přes překážky, a pokud jde o salta, tak frontflip, backflip a sideflip jsou úplné základy.