Jedna z nejhezčích secesních staveb v Praze, která se objevila i ve filmu Mission Impossible (1996), se po desetiletích chátrání dočkala nové kapitoly. Bývalý Grand Hotel Evropa, dnes hotel W Prague na Václavském náměstí je plný architektonických a designérských unikátů. Pojď se na ně podívat!
Dveře hotelu W Prague se oficiálně otevřely v pátek 21. března Premiere Eventem s hosty a hostkami z řad médií, influencerů a umělců. Večerem provázela moderátorka Zorka Hejdová a vystoupila zpěvačka Annet X.
Původní budova hotelu byla postavena v roce 1872 a později začátkem 20. století přestavěna v secesním stylu velkými architektonickými jmény své doby. Hotel se stal československou chloubou a v roce 1924 ho koupil restauratér Karel Šroubek, gastronomický nadšenec a majitel nedalekého Restaurantu Šroubek, který se pyšnil výbornými pokrmy s pověstí široko daleko.
I přes nepraktičnost některých řešení hotelu (například absence sociálních zařízení v každém pokoji, kdy hosté museli často chodit na toaletu až na druhou stranu chodby) se ho rozhodl zanechat v secesním stylu a přejmenoval ho na Hotel Šroubek.
Své jediné autorské čtení v Praze v něm měl Franz Kafka, na kávu si zde chodili herci a herečky Národního divadla a bydlel v něm také Brit Nicholas Winton, který z něj před druhou světovou válkou řídil záchranu židovských dětí před nacismem. Po nástupu komunismu a znárodnění však začal hotel bez potřebné péče chátrat, v roce 2013 úplně zavřel a comebacku se dočkal až v minulém roce, kdy byla dokončena rozsáhlá rekonstrukce, která do něj vdechla nový život a vrátila mu náležitých pět hvězdiček.
Hotel v roce 2019 koupil podnikatel a zakladatel Exim Tours Ferid Nasr, který již tehdy avizoval, že historické prvky se zachovají a budově se vrátí prvorepublikový luxus, zároveň však plánoval například novou moderní přístavbu ve dvoře. Dnes je hotel součástí sítě hotelů Marriott International, která je známá pro značku luxusních W Hotels. Nabízí 161 pokojů a 23 apartmánů.
Které designové prvky můžeš uvnitř hotelu vidět?
Silným motivem provedení hotelu je koncept Elixíru - magického lektvaru, který přisliboval proměnu obyčejných kovů ve zlato nebo naději na věčný život. Metaforické tekuté zlato se v hotelu projevuje v kontrastech tradice a experimentování, přírody a průmyslu a reality a fantazie. Zlatými detaily je pak protkaný celý hotel od fasády až po jednotlivé pokoje.
Dualitu a kontrast tradice a modernity mohou návštěvníci vidět už v uvítací recepci, kde se moderní mosazné pulty setkávají s restaurovanými secesními svítidly.
V atriu zůstaly štukové detaily i restaurované ilustrace z let 1905 a 1925 a české sklářské umění připomíná lustr navržený speciálně pro hotel.
V prostorech hotelu jsou další umělecká díla na míru od studia Adam Ellis a místních umělců a umělkyň. Inspiraci ilustracemi Alfonse Muchy můžeš vidět na vyšívaných záclonách ve spojovací chodbě mezi původní budovou a novým moderním křídlem.
Nazlátlou oblohu inspirovanou pražským orlojem plnou nebeských bytostí, koment a hvězd najdou hosté v prostorech fitness centra.
Odvážné a dynamické vizuální prvky najdou návštěvníci a návštěvnice hotelu na psychedelické stěně v salonu Bisou Lounge.
A nástěnnou malbu umělce Michala Škapy s motivem kouzelné zahrady ve W Lounge Garden.