Rok 2022 bude, co se týče finančních trhů, depresivní a bude ho ovládat medvěd (bear market). Toto teď můžeš slyšet a číst všude. Rád bych ti lehce objasnil pády na trzích, které jsme tento víkend viděli.
Index Nasdaq (přední technologické firmy světa) spadl za poslední měsíc o 12,7 %. Index S&P 500 (top 500 firem americké ekonomiky) odepsal 7,85 %. Tesla 15 %, Apple 10,2 % a to není vše. Korekce na trzích se týká i krypta. Nejvýraznější kryptoměna ₿ Bitcoin odepsala za měsíc 29 %.
Proč tomu tak je? Na všech grafech aktiv se předhání býk (Bull) a medvěd (Bear) – náklady (fundamenty) na trhu. Když převažují nákupy nad prodeji jedná se o „bull run“. Pokud se ale fundament otočí, jde o „bearish“ pohyby a trh ovládají medvědi. Jde o dlouhodobé tržní trendy, jelikož se fundamenty musí propsat v čase. Aktuálně se tedy nedá říct, jestli trhu vláde medvěd, nebo ne. Krátkodobě se ale jedná o bear trend, který může a nemusí trh do medvědího runu svrhnout.
Z krátkodobých situací, jako je tato, máme takzvanou „korekci“. Bavíme se o jakémsi krátkodobém zastavení nenasytných býků (nákupčích). Nic nemůže jít jen nahoru. Nebo může?
Korekce se často objevují na trzích všeho druhu. Jde o železnou pravidelnost, která se jen těžko předvídá, ale i to je možné. Například kryptoměny mají jednu zásadní, pozitivní i negativní věc společnou. Říká se jí volatilita. Ta označuje míru kolísání ceny jakéhokoliv aktiva a u kryptoměn je vyšší než u jiných aktiv. Pozitivní na tom je, že se cena může zvednout i o 40 % za 24 hodin. Negativum je, že může udělat to samé i naopak.
Tak proč vše padá? Někdy je vysvětlení jasné jako třeba při brutální korekci trhů na začátku roku 2020 nebo v momentě, kdy Elon Musk napsal na Twitter, že si pořídíte Teslu za ₿ Bitcoin. V tom případě se dá předpokládat, že graf vybouchne směrem nahoru.
Někdy jsou však vysvětlení těžší. Nyní můžeme pouze spekulovat, zdali se do aktuální situace promítá například napětí mezi Ruskem a Ukrajinou nebo jiné světové konflikty. Vliv mají i regulátory (například FED). Když oznámí, že bude kryptoměny drsně regulovat, graf půjde zřejmě dolů. Někdy ale logické, stoprocentní vysvětlení chybí. Tak jako tomu bylo tento týden.
Pokud se o kryptoměny zajímáš, neboj, na tyto pohyby si zvykneš. Koneckonců každý na ně reaguje jinak. Například prezident Salvadoru, jediné země na světě, kde je ₿ Bitcoin uznávaná státní měna, při minulé korekci koupil kryptoměnu v takzvaném dipu neboli ve "výprodeji".
Otázkou je, zdali i toto není extrém, když Váš prezident ovládá státní měnu přes mobilní brokerskou aplikaci. O brokerech ale zase někdy příště.