Praktický přístup k výuce je jedním z největších pozitiv edukativního systému v Rakousku, ale nemusíš jezdit daleko abys ho zažil*a také.
Za netradiční výukou nemusíš jezdit daleko, VŠEM nabízí vše, co potřebuješ
Už je to něco málo přes měsíc, co jsem na Erasmu v Rakousku a člověk by si řekl, že až takový rozdíl to oproti Česku nebude. Snad jenom jsme si vzdáleností i historií poměrně blízko, jenže to by se člověk mýlil. Kulturní aspekt teď nechám stranou, protože co mě překvapilo, byl jejich přístup k vysoké škole - a překvapeni byli i ostatní studenti a studentky z celého světa.
S nástupem nového semestru přichází i výběr nového rozvrhu a na mojí škole v Rakousku tomu nebylo jinak. Rozdíl je ale ve způsobu, jak zde předměty fungují. Při svém výběru mě hned zarazilo, že nevidím v jakém čase budou - to protože výuka zde probíhá v tzv. blocích. Označení takové výuky je dost variabilní, ale v mém případě to jsou tříhodinové bloky, v horším případě i osmihodinové.
Dalším zjištěním bylo, že se předměty nedělí na přednášky a cvika, jak je tomu zvykem v Česku, ale spíš jde o jakousi kombinaci obojího, kdy ve třídě není víc jak 30 lidí. Navíc jsou předměty rozdělené do klubů/skupin (taková obdoba kruhů v Česku) a účast na nich je povinná (krejzy). Takže i přesto, že mám stejné předměty jako moji kamarádi, tak je bohužel spolu nemáme.
Třešničkou na dortu je, že předměty jsou rozházené do celého semestru, takže například na začátku října jsem měla 3 bloky EU and legal systems, ale další blok mě čeká až na konci listopadu. V ještě lepších případech mám jeden předmět celý týden vkuse od 9 ráno do 5 odpoledne a v pátek ho završím prezentací a tím to pro mě hasne.
Bohužel je velká nevýhoda v tom, že člověk si opravdu nemůže vybrat rozvrh dle svých potřeb a někdy se stává, že dochází ke konfliktům. Studenti pak například musí kvůli závěrečné práci přebíhat z jednoho předmětu na druhý.
Když pominu funky rozvrh, tak na výuce v Rakousku vidím spoustu pozitiv. Například zde kladou velký důraz na výuku v praxi. To znamená, že vše, co se naučíme z teorie, se pak prakticky snažíme využít na tzv. case studies.
Pokud jsou pro to ale vhodné podmínky, učí se studenti a studentky přímo v terénu. To jsme takhle v rámci Understanding Austrian culture chodili do galerií, muzeí nebo si šli zatančit valčík. Nebo jsme měli jít do ulic a ptát se lidí na otázky, které nám byly zadány, a pak je ve třídě prezentovat.
Se všemi prezentacemi, case studies atp. se také pojí velký důraz na týmovou práci. Zatím jsem tu nedělala nic individuálně - dokonce i čtení v hodině se dělá ve skupinách. Vyučující se snaží v rámci jednotlivých předmětů studenty a studentky náhodně uskupovat, aby se navzájem lépe seznámili a zkusili si pracovat se všemi.
Jak jsem zmiňovala, opravdu se tu mnoho předmětů završuje prezentací nebo jiným projektem, ale najde se i pár předmětů, kde se klasicky musí napsat zkouška. Některé mají dokonce kombinaci prezentace + test nebo prezentace + reflective statement, kde má student*ka zodpovědět několik otázek, hlavně se ale zamyslet nad tím, co člověku daný předmět přinesl.
Za netradičním přístupem ale nemusíš jezdit až do Rakouska, VŠEM totiž nabízí ideální kombinaci praktického přístupu a volitelného rozvrhu dle tvých potřeb! Vybrat si můžeš rovnou z pěti forem studia – klasického prezenčního, dvou typů kombinovaného a dvou typů distančního (on-line). Výuka probíhá také v praktických blocích jako v Rakousku, ale pauzy dělá naštěstí každý lektor podle svého uvážení, a tak jich je za den několik.
Nejlepší je ale, že už v průběhu studia získáváš praxi. Na výuce se podílí odborníci z praxe a třeba i konkrétní firmy. VŠEM ve spolupráci s více než tisícovkou partnerských firem nabízí studentům stáže či brigády při studiu. A co si budeme, tahání otázek u státnic a bakalářka jsou pro každého studenta a studentku strašák, ale na VŠEM se toho bát nemusíš. Tradiční završení vysoké školy nahradil projekt, ve kterém právě využiješ své znalosti z praxe. A na závěr, akreditace má VŠEM české i americké, a tak při absolutoriu získáš dva diplomy, respektive dva tituly. Český a mezinárodní.