Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Praha is the new Hollywood - proč se v Česku točí tolik filmů a seriálů?

Hunter Schafer a Michelle Yeoh točí v Praze! Ale nejsou rozhodně jediné, hollywoodské štáby se tu střídají každou chvíli. Čím to je?

Koukáš někdy na film nebo seriál, který se ani neodehrává v Praze, ale přijde ti to místo povědomé? Dost možná to Praha je. Nejen hollywoodští filmaři si naše hlavní město ve 21. století zamilovali.

Dříve tu během komunismu samozřejmě točit nemohli, velkou výjimkou byl třeba Amadeus od Miloše Formana, který se tu natáčel ještě v 80. letech pod přísným dohledem.

V 90. letech se s uvolněním režimu Praha stala novou hot lokalitou nejen pro turisty, ale i filmaře. Tom Cruise tu natočil a zasadil děj první Mission: Impossible (po 15 letech se sem i vrátil s Ghost Protocol, které se už ale „neodehrávalo“ v Praze).

Tom Cruise a Brian de Palma na natáčení Mission: Impossible (1996) - zdroj: Paramount Pictures

Mission: Impossible bylo poměrně výjimečné, protože po něm začal trend, kdy Praha nehrála Prahu. V Les Misérables s Liamem Neesonem si zahrála Paříž, v The Prince and Me Kodaň, v The Bourne Identity Curych a opakovaně Londýn.

Filmaři ale kromě historických lokalit brzy objevili i Barrandovská studia a šikovné lokální filmaře, kteří byli výrazně levnější než Hollywood. Právě proto tu Disney třeba natáčelo Narnii, ve které ale můžeš poznat i Adršpach nebo Pravčickou bránu.

Pravčická brána ve filmu Letopisy Narnie: Lev, čarodějnice a skříň (2005) - zdroj: Disney

V roce 2010 zájem opadl, protože Hollywood začal objevovat další východnější země, které to samé co Češi a Češky uměli za ještě méně peněz ve stejné kvalitě.

Konkurencí byla hlavně maďarská Budapešť a rumunská Bukurešť, ke kterým se ještě přidalo Chorvatsko objevené díky natáčení Game of Thrones. Tam se točil například poslední James Bond, No Time to Die, nebo pokračování Mamma Mia, které se má odehrávat v dražším Řecku.

Christine Baranski, Julia Walters a Amanda Seyfried ve filmu Mamma Mia! Here We Go Again (2018) - zdroj: Universal Pictures

Na to reagovala česká vláda a Státní fond kinematografie filmovými pobídkami, což znamená, že 20 % útraty Česko filmařům vrací, pokud splní minimální útratu 15 milionů korun. I díky tomu se v posledních letech v Praze točil třeba netflixovský akčňák The Gray Man, pokračování Extraction 2, komedie The Spy Who Dumped Me nebo marvelovské projekty Spider-Man: Far From Home a Falcon & Winter Soldier.

Zenday a Tom Holland ve filmu Spider-Man: Far From Home (2019) - zdroj: Disney

A nyní se v Praze natáčí seriál Blade Runner 2099, který navazuje na dva známé sci-fi filmy. Seriál tu točí streamovací platforma Prime Video, která do Česka přivezla oscarovou herečkou Michelle Yeoh a hvězdu Euphoria, Hunter Schafer.

Amazon tu pro své Prime Video točil už dva fantasy seriály, The Wheel of Time s Rosamund Pike (která btw v Praze trvale bydlí) a Carnival Row s Orlandem Bloomem a Carou Delevingne.

Nový Blade Runner je ale speciální tím, že jde o historicky nejdražší film natáčený v tuzemsku. Točí se primárně ve studiích na Barrandově a produkce tu za něj utratí něco přes 1 miliardu korun. Z těch Česko 20 % samozřejmě vrací.

Hunter Schafer v Praze (červenec 2024) - zdroj: TikTok @fatalevanity

V kinech letos uvidíš nejméně dva projekty natáčení v Praze a to remake The Crow s Billem Skarsgårdem a FKA twigs, nebo upíří remake Nosferatu taky se Skarsgårdem a Lily-Rose Depp.

Pozvi mě na pivo🍻

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.