Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

„Pozvali mě na výlet“ aneb jak Čína využila influencera Honziho Michálka na svoji propagandu

Michálek v podcastu popsal, jak jej Čína využila k šíření propagandy, aniž by si toho byl vědom. Ve vyjádření pro HeyFomo si sype popel na hlavu a chce pomoci, aby se něco podobného nestalo dalším.

Jeden z největších českých tiktokerů, Jan Michálek, který se účastnil například mnoha řad kontroverzních zápasů Clash of The Stars, se v posledních dnech dostal pod palbu kritiky i posměchu, když se na sociálních sítích začal šířit záznam z rozhovoru s ním v podcastu Hype-Cast influencerů Stejka a Martina Molnára.

Co v podcastu řekl?

Michálek se v poslední epizodě podcastu nadšeně rozmluvil o nedávném výletu do Číny. Zareagoval prý přes email na placenou nabídku spolupráce, ve které ho nejmenovaná firma vyzvala na výlet do této asijské země. Podle jeho slov měl vše hrazené, ještě za to dostal zaplaceno a „oni si točili do čínské televize, jak on cestuje po Číně.“

Už na letišti ho prý přivítal celý štáb kameramanů a všichni s ním komunikovali lámanou češtinou. Na samotném výletu do Číny by nejspíš nebylo nic špatného, kdyby ale nešlo právě o placenou spolupráci s agenturou z komunistické země, která je často označovaná za diktátorský stát, snaží se ovládnout všechny aspekty životů svých obyvatel a cenzura či propaganda je v ní na denním pořádku.

Lidé na internetu poukazují na jeho naivitu

Lidé, kteří viděli záznam podcastového rozhovoru, se udivují především proto, že se Michálek vůbec nezamýšlel nad tím, pro koho a za jakým účelem takovou spolupráci natáčí. Moderátorům Stejkovi a Martinovi řekl: „Oni to točili do čínský televize, nebo na čínský mediální web asi pro Čechy nebo Číňany, který se učí česky.“

Posměch, kterého je tiktoker nyní terčem na sociálních sítích i ve videích některých reakčních kanálů na YouTube, směřuje především na jeho naivitu a neinformovanost.

Michálek nejprve nereagoval žádným prohlášením a v jednom z dřívějších komentářů na TikToku pouze řekl, že o propagandu nejde a že doufá, že to blbě nesestříhají.

Není mi to lhostejné, chci ať se o tom ví

„Samozřejmě jsem netušil, že jde o propagandu, nikdy v životě bych se něčeho takového neúčastnil nebo bych tomu nedával jakkoliv prostor. S kamarádem jsme prostě jen jeli procestovat a poznat další zemi,“ vyjádřil se pro HeyFomo.

Přiznal i svůj podíl viny a sdělil, že je poučený. „Jedna věc je, že mi lhali o tom, co jsou ti lidé zač, ale druhá věc je, že kdybych nedal na dobré slovo a trošku zapátral, tak bych to zjistil a situace by se nestala. Takže určitě tady hraje roli i moje naivita a hloupost,“ doplnil.

Celá situace mi není lhostejná, vše každý den řeším a komunikuji s desítkami lidí, dávám rozhovor každému, kdo si o něj napíše. Mohl bych sedět doma a mlčet, ať se to co nejdřív přejde, ale to nechci. Chci ať se o tomhle problému ví a pomoct k tomu, ať se to tady u nás již nestane.
– Honzi Michálek pro HeyFomo

Nejde o žádnou novinku

Čína pro zlepšování své image a nápravu negativní reputace dlouhodobě využívá zahraniční (primárně evropské a americké) influencery a influencerky. Proti tomu, že by byli nástroji propagandy se mnozí influenceři a influencerky ohrazují, ale záměr Číny je zřejmý.

Cílem je odvést pozornost od porušování lidských práv a vykreslit Čínu jako zemi s krásnou přírodou, milými lidmi a dobrým jídlem. Není to ale jen o influencerech, kteří si zemi za peníze komunistického aparátu procestují a posdílí hezká videa a obrázky.

Čína používá influencery jako otevřený nástroj propagandy. Příkladem jsou otec a syn Barretovi, kteří od roku 2019 točili na YouTube videa, ve kterých navštěvují exotické lokace, odlehlé vesnice, a prezentují Čínu jako ráj na zemi. Do hezkých videí přimíchávají popírání existence koncentračních táborů v Sin-ťiangu nebo podporu programu pro sledování občanů.

Stav lidských práv v Číně je přitom opravdu alarmující. Lidskoprávní aktivisté jsou pronásledováni a zastrašováni, probíhá politická indoktrinace, masové uvězňování a nucená kulturní asimilace muslimů žijících v provincii Sin-ťiang, tisíce ujgurských dětí jsou odloučeny od rodičů a queer lidé čelí ponižování. Ročně je v zemi také vykonáno nejméně několik stovek trestů smrti.

Podpoř FOMO team 👀🤍

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.