Havajský ostrov Maui sužuje už týden rozsáhlý a ničivý požár, který má na svědomí více než sto lidských životů a kvůli kterému bylo na 11 tisíc lidí evakuováno nebo vysídleno. I přesto, že záchranáři nachází každým dnem další lidské ostatky, požár se už nyní stal tím nejhorším ve Spojených státech za poslední století.
Na havajském ostrově Maui se přesně před týdnem začal nebezpečně šířit rozsáhlý požár, který dosud stále není pod kontrolou a který má na svědomí už přes sto lidských životů. Důvodem jeho rychlého postupu napříč západní částí ostrova je suchá vegetace a silný vítr, který s sebou před pár dny přinesl hurikán. Nejvíce škody bylo zatím napácháno ve městě Lahaina, které bývalo centrem Havajského království a ve kterém bylo nyní zničeno už přes 2 700 budov.
Kromě více než stovky obětí je nejméně sto lidí pohřešováno a záchranáři nachází každým dnem další a další lidské ostatky – podle šéfa policie prošly záchranné složky zatím 3 % spálené země, a je tedy velmi pravděpodobné, že jednotlivá čísla ještě porostou. Prohledávány jsou také spálené domy, které záchranáři následně označují svítivě oranžovým křížem.
Kvůli požáru bylo evakuováno a vysídleno přes 11 tisíc lidí, kterým úřady zajišťují náhradní ubytování a poskytují nouzová centra. Důležitou roli hrají ale také místní dobrovolníci, kteří požárem postiženým obyvatelům pomáhají. Přispěli například na pokrytí oblasti internetem, jelikož jsou na místě problémy se signálem. Požár zničil kromě civilních objektů také kostely nebo přístavy, kvůli čemuž se musí pomoc na Maui dodávat primárně vzdušnou cestou, což pro záchranné složky znamená značné omezení.
Vedle aktuální pomoci se americké úřady začínají zabývat budoucí prevencí podobných případů. Kvůli klimatické změně budou ničivé požáry čím dál častější, a autority by tak měly přijít s návrhy zvládacích mechanismů. Debata se odehrává poté, co nebyla žádná z desítek sirén rozmístěných na Maui během rychlého postupu současného požáru aktivována a lidé prchali z Lahainy na poslední chvíli.
Podle havajského guvernéra Joshe Greena se prozatimní škody odhadují na skoro šest miliard dolarů, což je přes 130 miliard korun. Současný požár je tak svým rozsahem i ničivostí už nyní tím nejhorším ve Spojených státech za poslední století – překonal i takzvaný Camp Fire z roku 2018, který zachvátil město Paradise v Kalifornii.
Zdroje: Reuters, ČTK