Česko se zatím vzpamatovává z ničivých povodní z uplynulého víkendu, silné deště a záplavy ale zasáhly i většinu zemí střední Evropy.
Po intenzivním suchu přišly nad Evropu silné deště, které od minulého pátku zvedly hladiny řek na území Česka, ale i Polska, Rakouska, Slovenska nebo Maďarska. Jak to vypadá u našich sousedů?
Situace je špatná především u severovýchodních hranic, a to jak na naší straně, kde se vylila např. Opava (Krnov) nebo Bělá (Jeseník), tak na té Polské. Polsko bojovalo s několika protrženými přehradami a protipovodňovými hrázemi, ve Stronie Śląskie nevydržela přehrada nápor vody a město tak smetla přívalová vlna. Stronie Śląskie se nachází pár kilometrů od hranic s Českem nedaleko Javorníku.
V noci na pondělí se voda začala přelévat přes hráz Pilchowické přehrady na řece Bobr, která zaplavila Wleń a Jelení Horu. Na Kladské Nise se pak protrhla i nádrž Topola a řeka spláchla Kladsko, které je tak jedním z nejhůře zasažených měst.
Tisíce lidí zůstávají bez energie, internetu nebo signálu a hladina řeky přesáhla hodnoty z ničivých povodní v roce 1997. Evakuace probíhaly i v Nise a na nejhorší se připravuje více než půlmilionová Vratislav ležící na širokém toku Odry. Tam se kulminace očekává ve středu a k vlně se má připojit i voda z Kladské Nisy.
V Polsku zatím v souvislosti s extrémním počasím zemřelo 5 lidí.
Slovensko bojuje s lokálními záplavami v okolí řeko Dunaj, Kysuka a Morava, postižený je hlavně západ a severozápad krajiny. V Bratislavě Dunaj vystoupala přes 9 metrů a měla by dále stoupat, došlo i k evakuování zvířat z místní ZOO. Omezená je železniční doprava směrem do Česka a v některých regionech jsou lidé vyzýváni, aby nepili vodu ze studní.
Výstrahy na Slovensku platí pro několik západních okresů včetně Skalice, Dunajské Stredy, Komárna, Čadce nebo Bratislavy. V noci ze 14. na 15. září se vylila Myjava a Teplica, které zaplavily řadu obcí na svém toku, špatná situace ale panuje v Kysucích, kde se situace zhoršila velice rychle a nečekaně - večer 14. září místní řeka vystoupala z jednoho metru na více než tři během osmi hodin. Řeka Skalica zaplavila nejméně 50 domů v obci Radošovice, Teplica pak Sobotiště, kde musela pomáhat také armáda.
Zatím nejvíce životů vzaly povodně v Rumunsku - obětí mají už sedm. Tam je nejhorší situace u hranic s Moldavskem, kde se museli lidé evakuovat a voda poničila několik tisíců domů - v některých vesnicích totiž dosahovala až metru a půl. Kritická situace panuje v obci Slobozia Conachi, která je více než ze tří čtvrtin pod vodou. Se situací v zemi pomáhá armáda a přijíždí také záchranáři z jiných zemí, kteří obyvatele vysvobozují ze zatopených domů nebo ze sutin těch poničených.
Kromě ničivých povodní Rumunsko v pondělí zasáhlo i středně silné zemětřesení o síle 5,4 na Richterově stupnici. Cítit bylo také na Ukrajině, v Moldavsku a Bulharsku. Podle úřadů zemětřesení nepřineslo žádné větší škody, kvůli povodním ale zatím není možné situaci všude vyhodnotit.
Sousední Rakousko zaznamenává kritickou situaci v Dolních Rakousech, kde už zemřelo pět lidí a evakuováno bylo sedm obcí. Region bojuje s protrženými hrázemi a nedostatkem elektřiny, Vídeň zasáhl i silný vítr kvůli kterému byly uzavřené parky. Situace se nicméně pomalu zlepšuje.
Německo je postižené opět v blízkosti hranic s Českem, kam vodu žene Labe. Situace se komplikuje v Drážďanech, kde se zřítil most, voda se zvedá i v okolí Hřenska a Schöny.
Na možné záplavy se připravuje Maďarsko, které aktivovalo mechanismus IPCR. V Budapešti se dále zvedá hladina Dunaje a Viktor Orbán zrušil svoje zahraniční cesty.