Podle Organizace OSN pro vzdělávání, vědu a kulturu má více než šestina videí zabývajících se tématem holokaustu dezinformační nebo znevažující charakter. Jak se proti tomu rozhodla platforma bojovat?
Výzkum zmíněné organizace při OSN uvedl, že až 17 % videí s tematikou holokaustu na TikToku obsahuje stopy popírání či zesměšňování pronásledování a likvidace židů.
TikTok se rozhodl proti dezinformacím zakročit. Spojil se s organizací UNESCO a od 27. ledna začal při vyhledávání videí s touto tematikou ukazovat banner, který odkazuje na stránky UNESCO a Světového židovského kongresu.
TikTok na zmíněné weby odkazuje i tehdy, když uživatelé vyhledávají hashtagy jako #HolocaustSurvivor nebo #HolocaustRemembrance. Nejčastěji vyhledávaná videa jsou především rozhovory s přeživšími a popisy rozsahu vraždění. Konspirační teorie za poslední dva roky raketově vzrostly a přirozeně se nejrychleji šíří na sociálních sítích, často bez hlubšího kontextu.
Někteří tvůrci se sami snaží dezinformace vyvracet, samotné slovo holokaust také začalo být zneužíváno ve spojitosti s pandemií covid-19.