Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Polsko-ukrajinský spor i běhající Pavel. V New Yorku končí 78. zasedání Valného shromáždění OSN

V New Yorku tento týden probíhalo již 78. zasedání Valného shromáždění OSN, kterého se účastnili zástupci 145 zemí z celého světa. Tématem byla například ruská válka na Ukrajině, udržitelnost i globální solidarita.

V New Yorku se konalo od 18. do 22. září již 78. zasedání Valného shromáždění Organizace spojených národů. Zástupci jednotlivých zemí na něm mají tradičně možnost se setkat s ostatními světovými lídry a debatovat o aktuálních světových i regionálních problémech.

Českou republiku na Valném shromáždění zastupoval spolu s ministrem zahraničí Janem Lipavským prezident Petr Pavel, a to poprvé od roku 2017, kdy českou delegaci vedl Miloš Zeman. Pavel měl před Valným shromážděním také asi patnáctiminutový projev, ve kterém odsoudil ruskou agresi a uvedl, že podmínky míru si musí určit sama Ukrajina.

To co si ukrajinský lid skutečně zaslouží, je mír... A má-li být budoucí mír udržitelný, nemůže být založený na nespravedlivém kompromisu nebo na podmínkách vnucených dobyvatelem. A také nesmí ponechat Rusku naději, že jednou naplní své imperiální ambice. Musí se jednat o mír založený na podmínkách napadeného a nikoliv agresora.
Část projevu českého prezidenta Petra Pavla před Valným shromážděním OSN.

Vedle bilaterálních schůzek a doprovodných summitů stihl český prezident navíc také myslet na své zdraví a v New Yorku si šel zaběhat, z čehož vznikly fotky, které ihned obletěly sociální sítě.

Hlavním tématem Valného shromáždění OSN byla obecně především ruská agrese a pokračující válka na Ukrajině. Do New Yorku dorazil sám ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, který také přednesl před ostatními diplomaty projev. V něm zdůraznil, že Rusko využívá potraviny a jejich nedostatek na světových trzích jako zbraň, kterou ohrožuje nejen Ukrajinu, ale celé mezinárodní společenství. Uvedl také, že připravuje mírový summit, jehož cílem bude zastavit ruskou agresi tak, aby se svět mohl soustředit na aktuálnější globální problémy, například následky klimatické změny.

Incidentem, který se stal pro celé 78. zasedání Valného shromáždění OSN ústředním, byla roztržka mezi Polskem a Ukrajinou. Zelenskyj totiž ve svém projevu také narazil na to, že některé evropské země, včetně právě Polska, prodloužily zákaz dovozu ukrajinského obilí, a nepřímo je obvinil z předstírané solidarity.

Polsko si v reakci na slova ukrajinského prezidenta předvolalo ukrajinského velvyslance a proti kritice protestovalo. Uvedlo, že pro Ukrajinu udělalo mnoho a že se nyní musí soustředit na zájmy svých vlastních občanů, především tedy zemědělců. Krok ze strany polské vlády pravděpodobně souvisí mimo jiné s nadcházejícími volbami, které zemi čekají už v půlce října.

Polsko čekají v říjnu volby, které rozhodnou o budoucnosti země, Evropy i války na Ukrajině

by @eevelka

Během pokračujícího vzájemného sporu pak navíc Polsko ve středu uvedlo, že momentálně Ukrajině už nedodává zbraně. Rozhodnutí odůvodnilo tím, že svému sousedovi dalo vše, co mohlo, a že se nyní musí samo ozbrojit. Zda se situace změní do budoucna, zatím není jasné.

Zdroje: ČTK, UN, Le Monde, Evropská rada