Týdenní souhrn nejdůležitějších událostí z domácí i zahraniční politiky, které by ti neměly uniknout!
Premiérův projev se odehrál ve středu večer ve 20 hodin. Fiala mluvil zejména o rostoucích cenách energií i ostatních komodit, pojmenoval jejich příčiny a nastínil možná řešení.
Česko a jeho vláda má podle Fialy tři základní úkoly: zaprvé zabezpečit dostatek plynu na tuto zimu, zadruhé odstřihnout se od Ruska a stát se energeticky suverénním státem a za třetí pomoci lidem a firmám zvládnout cenový šok, který je v souvislosti s energiemi čeká v následujících měsících.
Policie tvrdí, že organizovaná skupina systematicky obsadila klíčové pozice v dopravním podniku tak, aby dosazení spřátelení manažeři mohli ovlivňovat výběrová řízení s cílem získat od vítězných firem úplatky.
Ve vazbě minulý pátek skončili Redl, Hlubuček a podnikatel Zakaría Nemrah. Bývalého ekonomického náměstka a člena představenstva DPP Mateje Augustína soud poslal do vazby ve středu. Ten byl údajně v minulosti sponzorem hnutí ANO, které to ale popírá.
Kvůli kontaktům s Redlem oznámil rezignaci ministr školství a místopředseda STAN Petr Gazdík.
Bulharská vláda proevropského premiéra Kirila Petkova končí, parlament ji ve středečním hlasování iniciovaném opozicí vyslovil nedůvěru. Kabinet vydržel pouhých šest měsíců od svého vzniku loni v prosinci.
Petkovovi a jeho straně Pokračujeme ve změně se tehdy podařilo sestavit vládní většinu až na základě výsledků listopadových předčasných voleb. Pád bulharské vlády patrně ovlivní nadcházející summit Evropské unie, který bude jednat mimo jiné o rozšíření sedmadvacítky na západní Balkán.
Petkov čelil mezinárodními tlaku, aby stáhl veto vůči Skopje. Na domácí scéně čelil premiér kritice, že by se tím dopustil „zrady" národních zájmů.
Zadlužená ekonomika Srí Lanky se po měsících nedostatku potravin, pohonných hmot a elektřiny zhroutila, prohlásil ve středu srílanský premiér Ranil Vikremesinghe, který působí zároveň jako ministr financí. Jihoasijská země čelí podle premiéra mnohem vážnější situaci, než je pouhý nedostatek některých základních surovin.
Srí Lanka v současnosti není schopna nakupovat pohonné hmoty, a to ani v hotovosti, kvůli velkým dluhům národní ropné společnosti. V současné době dluží přibližně 700 milionů dolarů, což je asi 16 miliard korun.
Ekonomiku země těžce zasáhla především pandemie covidu-19, rostoucí ceny energií a snižování daní. Oficiální míra inflace na Srí Lance se v květnu meziročně zvýšila o 39,1 procenta.
Zdroj: ČTK