Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Politika weekly update: Pražský summit, balistické střely nad Japonskem a Spolu bez prezidentského kandidáta

Týdenní souhrn nejdůležitějších událostí z domácí i zahraniční politiky, které by ti neměly uniknout!

Koalice Spolu nenasadí vlastního kandidáta do prezidentských voleb

Oznámil to premiér Petr Fiala na úterní tiskové konferenci v Brně. Zdůvodnil to tím, že nominace dalšího kandidáta by snížila šance, aby uspěl někdo, kdo zastává stejné hodnoty jako koalice Spolu. Dále řekl, že koalice podpoří všechny relevantní kandidáty – těmi jsou v jejích očích Danuše Nerudová, Pavel Fischer a Petr Pavel.

Koalice také spustí informační kampaň, v níž bude prezentovat hodnoty, které by podle ní prezident měl zastávat.

Chceme ukazovat na to, který z relevantních kandidátů tyto hodnoty naplňuje, nebo naopak nenaplňuje a jde proti nim.
Petr Fiala, premiér ČR

Pražského summitu se zúčastnilo na čtyři desítky státníků, diskutovali o ekonomických a bezpečnostních dopadech války na Evropu

Česko jako země, která nyní předsedá Radě EU, na podnět francouzského prezidenta Emmanuela Macrona svolalo na Pražský hrad supersummit. Kromě států Evropské unie dostalo pozvánku dalších 17 zemí včetně Británie, Ukrajiny či Turecka. Na Pražském hradě se tak sešli britská premiérka Liz Truss, francouzský prezident Emmanuel Macron, německý kancléř Olaf Scholz či turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.

Severní Korea odpálila nad japonským územím další balistické střely

Severní Korea odpálila během týdne několik balistických střel, které přeletěly severní japonský ostrov Hokkaidó a následně dopadly do moře. Vláda v Tokiu vyzvala lidi v ohrožené oblasti, aby se ukryli.

Spojené státy, Japonsko a Jižní Korea raketový test odsoudily a odpověděly leteckým vojenským cvičením, informovaly zahraniční agentury.

Jižní Korea a USA na raketový test reagovaly leteckým cvičením, během něhož jihokorejský bojový letoun F-15K odpálil naváděné bomby na cíl v moři západně od korejského pobřeží. Armáda cvičení označila za „ukázku schopnosti přesného úderu“.

Více detailů si můžeš přečíst tady:

Severní Korea odpálila další balistickou střelu, ta poprvé po pěti letech přeletěla bez varování japonské území

@eevelka

Brazílie volila nového prezidenta, v prvním kole vyhrál levicový Lula Da Silva, v dalším kole se střetne se stávajícím prezidentem Bolsonarem

V prvním kole prezidentských voleb v Brazílii zvítězil v neděli levicový kandidát Luiz Inácio Lula da Silva, který porazil stávajícího krajně pravicového prezidenta Jaira Bolsonara. Nezískal ale většinu hlasů, takže se 30. října uskuteční druhé kolo hlasování.

Lula, který již v minulosti prezidentem byl, je jeden z nejoblíbenějších levicových lídrů tamějších obyvatel. Populární mezi lidmi je zejména díky sociálním programům, které pomohly milionům Brazilců dostat se z bídy. Naopak mu v posledních letech poškodily pověst korupční kauzy, kvůli kterým strávil rok a půl ve vězení. Verdikty však později zrušil nejvyšší soud.

Bolsonarovi je naopak vyčítáno, že za jeho vlády se dramaticky zvýšilo tempo odlesňování amazonského pralesa a flegmatický přístup ohledně pandemie koronaviru.

Pozvi mě na kafe☕️✨

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.