Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Politika weekly update: Policejní razie na brněnském magistrátu, rezignace Liz Truss a Putinovo stanné právo v anektovaných oblastech

Týdenní souhrn nejdůležitějších událostí z domácí i zahraniční politiky, které by ti neměly uniknout!

Po úterní razii na brněnském magistrátu je stíháno sedm lidí včetně náměstka primátorky

Petr Hladík byl kromě náměstka primátorky také kandidát na ministra životního prostředí. Důvodem úterní razie je podle policie zjištění, které se týkalo podvodů při privatizaci městských bytů a také některých firem. Konkrétním příkladem může být brněnská městská společnost Pískovna Černovice, kterou údajně plánovala ovládnout organizovaná zločinecká skupina.

Hlavou zločinecké skupiny by dle detektivů měl být podnikatel Michal Horký.

V Bruselu se ve čtvrtek uskutečnil summit unijních lídrů, tématem jsou energie i konflikt na Ukrajině

Poté, co Evropská komise v úterý zveřejnila nový energetický balík, se unijní zastupitelé opět sešli, aby projednali vysoké ceny energií. Diskutovalo se o zastropení cen plynu, ale také o dalších možnostech pomoci Ukrajině.

Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie se v pátek nad ránem shodli na opatřeních proti vysokým cenám energií. Po zhruba desetihodinovém jednání to oznámil předseda Evropské rady Charles Michel. Série dohodnutých kroků má podle něj snížit ceny energií, zajistit bezpečnost dodávek a omezit spotřebu.

Lídři podpořili dobrovolné společné nákupy plynu či mechanismus cenové korekce v případě mimořádného zdražení.

Liz Truss rezignovala na premiérský post po 45 dnech

V čele vlády vydržela něco málo přes šest týdnů. Rezignace je vyvrcholením vládní krize, kterou v posledních dnech prohloubily ekonomické reformní plány, především daňové škrty, od nichž byla Truss nakonec nucena postupně ustoupit. Navzdory tomu, že se za své chyby omluvila a vyměnila v čele resortu financí Kwasiho Kwartenga za Jeremyho Hunta, nepodařilo se jí uklidnit nevoli ve vlastní straně.

Proč Liz Truss rezignovala a co bude dál

@eevelka
Vzhledem ke vzniklé situaci nemohu naplnit mandát, který mi svěřila Konzervativní strana.
Liz Truss

Putin vyhlásil stanné právo ve čtyřech okupovaných oblastech na Ukrajině

Ruský prezident Vladimir Putin vyhlásil stanné právo ve čtyřech ukrajinských oblastech, které se Moskva pokouší anektovat. Podle ruské agentury TASS šéf Kremlu na středečním zasedání bezpečnostní rady oznámil, že podepsal dekret o vyhlášení stanného práva ve „čtyřech nových oblastech Ruska“.

Tak Moskva nazývá okupovaná ukrajinská území, na která si činí nároky. Jde o Doněckou, Luhanskou, Záporožskou a Chersonskou oblast. Poradce šéfa ukrajinské prezidentské kanceláře Mychajlo Podoljak odmítl Putinův krok jako pokus o legalizaci „drancování majetku“ Ukrajinců a uvedl, že pro Kyjev se nic nemění.

Pozvi mě na kafe☕️✨

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.