Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Politika weekly update: Neohlášená návštěva německého prezidenta v Kyjevě, nový zástupce ombudsmana a předávání státních vyznamenání na Hradě

Týdenní souhrn nejdůležitějších událostí z domácí i zahraniční politiky, které by ti neměly uniknout!

Sněmovna schválila rozpočet na příští rok, počítá s deficitem ve výši 295 miliard

Sněmovna ve středu v úvodním kole schválila příjmy, výdaje a schodek státního rozpočtu na příští rok. Deficit má podle návrhu vlády představovat 295 miliard korun.

Pro letošní rok počítá schválený novelizovaný rozpočet, který ještě čeká na podpis prezidenta, se schodkem 375 miliard korun. Příjmy rozpočtu na příští rok mají činit 1,93 bilionu korun a výdaje 2,22 bilionu korun. Vláda za své priority označila podporu obyvatel v souvislosti s růstem cen a energetickou krizí a také pokrytí výdajů souvisejících s válečným konfliktem na Ukrajině.

Novým zástupcem ombudsmana bude Vít Alexandr Schorm, navrhl ho Senát

Novým zástupcem ombudsmana bude právník Vít Alexander Schorm, kterého nominoval Senát jako svého jediného kandidáta. Schorm dosud působí jako vládní zmocněnec pro zastupování České republiky před Evropským soudem pro lidská práva.

Poslanci mu ve středu v tajných volbách dali přednost před dvěma kandidáty, které navrhl prezident Miloš Zeman.

Schorm vystudoval Právnickou fakultu Masarykovy univerzity v Brně. Získal diplom z pokročilých studií v oblasti srovnávacího veřejného práva evropských států na pařížské Sorbonně.

Velká Británie má nejmladšího premiéra ve své historii

Král Karel III. jmenoval novým britským premiérem Rishiho Sunaka a pověřil ho sestavením kabinetu. Sunak zvítězil ve vnitrostranického klání o post nového lídra Konzervativní strany a jako šéf vlády nahradí Liz Truss, která panovníkovi v Buckinghamském paláci předala svou rezignaci.

Sunak je již třetím premiérem, který letos stane v čele britské vlády. Nejprve v červenci po řadě skandálů rezignoval Boris Johnson, kterého po dlouhé volbě nahradila v čele vlády Truss.

Přečti si více o novém premiérovi tady:

Kdo je Rishi Sunak, nový britský premiér?

@_kajina

Německý prezident neohlášeně navštívil Kyjev, setkal se se svým ukrajinským protějškem

Německý prezident Frank-Walter Steinmeier přicestoval dnes ráno do Kyjeva na předem neohlášenou návštěvu.

Steinmeier po příjezdu do ukrajinské metropole řekl, že přijel vyjádřit solidaritu ukrajinskému lidu. Během dne se setkal s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. Je to poprvé od začátku ruské invaze, co se německý prezident vydal do Kyjeva.

Pro mě je velmi důležité v této fázi útoků drony, střelami s plochou dráhou letu a raketami vyslat Ukrajincům znamení solidarity. Nezapomeňme, co válka znamená pro lidi tady na Ukrajině, kolik bolesti a destrukce sem přinesla.
německý prezident Frank-Walter Steinmeier

Prezident Zeman naposledy předal státní vyznamenání

Zeman ocenil 78 lidí, mezi nimi třeba ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, Ivanu Trump, Hanu Zagorovou či Miroslava Žbirku. Velká část politiků pozvánku na ceremoniál nedostala, jiní zase veřejně prohlásili, že se slavnostního večera nezúčastní.

Pozvi mě na kafe☕️✨

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.