Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Politika weekly update: Finská novela rodičovské, ruská mobilizace a projev Lipavského na Valném shromáždění OSN

Týdenní souhrn nejdůležitějších událostí z domácí i zahraniční politiky, které by ti neměly uniknout!

Finsko zavede 160 dnů placené rodičovské pro oba rodiče

Finský parlament novelu schválil tento týden. Nově tak budou moci oba rodiče zůstat doma až 160 dnů v rámci placené rodičovské, doposud mohl doma zůstat takto dlouho pouze jeden z nich. Navíc bude možné převést až 63 dnů rodičovské jednoho rodiče druhému. Finsko tak nejen zrovnoprávní postavení obou rodičů, ale také doufá, že úprava bude motivací pro zaměstnavatele k zaměstnávání žen.

Ruský prezident Vladimir Putin vyhlásil částečnou mobilizaci, lidé skupují jednosměrné letenky a hledají návod, jak si zlomit ruku

Putin prohlášení vydal ve středu v reakci na ruské ztráty a úspěchy Ukrajiny na frontových liniích. Po vyhlášení začali Rusové ve velkém vyhledávat letenky do Tbilisi, Jerevanu či Istanbulu. Prudce také vzrostla jejich cena, jednosměrné letenky do zmíněných oblastí stojí v přepočtu kolem dvou set tisíc.

Kromě letenek se v ruských vyhledávačích také často objevovalo, jak si zlomit ruku a tím se tak vyhnout povolávacímu příkazu. Ve středu večer proběhly ve velkých městech protesty, na kterých policie zatkla přes tisíc lidí.

V New Yorku se konalo Valné shromáždění OSN, vystoupil i ministr Lipavský

Ministr zahraničních věcí ve svém projevu apeloval na světové lídry, aby nebyli lhostejní ke stávající invazi na Ukrajinu. Připomněl také, že Putin vyhlásil částečnou mobilizaci a znovu pohrozil použitím jaderných zbraní v Mezinárodní den míru. Lipavský také řekl, že Rusko porušuje Chartu OSN, vážně poškozuje globální ekonomiku, potravinovou bezpečnost a mezinárodní řád založený na pravidlech.

Ministr měl ve čtvrtek také projev v Radě bezpečnosti OSN. Český zástupce v tomto orgánu vystoupil po třiceti letech, tématem byla opět ruská agrese na Ukrajině.

Volební víkend

Hnutí Ano Andreje Babiše zvítězilo ve většině velkých měst, v Praze je druhé před Piráty a po koalici SPOLU. Polepšilo si také hnutí SPD, kvůli kauze Petra Hlubučka si naopak pohoršilo hnutí STAN.

Komunální a senátní volby: Průběžné výsledky i zásadní momenty

by @_kajina

Pozvi mě na kafe☕️✨

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.