Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Komunální a senátní volby: Průběžné výsledky i zásadní momenty

V pátek 23. září a sobotu 24. září proběhly komunální a v některých krajích také senátní volby. Jaké jsou volební výsledky, co se bude dít v následujících dnech a samozřejmě volební bizár – to vše ti přináší tento článek.

Politický bizár

Celé volební klání již tradičně doprovázel politický bizár. Ten započal již v pátek ráno, když se na Instagramu Pirátské strany objevilo toto video:

Piráti se svou komunikací snaží cílit na mladou generaci, bohužel z toho ale vzešel cringe.

Nicméně Tomio Okamura byl vítězem prvního dne voleb ve zmíněné disciplíně politického bizáru. Jelikož v obvodu, kde předseda SPD volil, nebyl žádný kandidát do Senátu z jeho strany, rozhodl se svůj hlasovací lístek s kandidátem za TOP 09 škrtnout a natrhnout. Dle volebního zákona by však takový lístek jako platný mohl být uznán. Zda byl vyřazen či ne, rozhodla tamější volební komise.

No a nebyl by to Andrej Babiš, kdyby se také neozval. Když už nic, aspoň si konečně přiznal, že jeho řečnické schopnosti nejsou úplně nejlepší. Zda mu lidé rozumí, či ne, ať posoudí každý sám. :)))

V některých volebních okrscích se hlasy voličů stále sčítají, jinde byla volební komise zcela bez práce, zejména pak v jedné mateřské škole v Ostravě - Muglinově, jež zahrnuje okrsek Hrušov. Přestože zde pětičlenná komise čekala, ani jeden volební den se neukázal žádný z 91 oprávněných voličů.

Volební výsledky

Volební účast se doposud odhaduje k 46,06 procentům, což je podobné jako v minulých komunálních volbách.

Průběžné výsledky komunálních voleb můžeš sledovat live na našem Twitteru:

Dle prvotních predikcí to zatím vypadá, že o mandáty na pražském magistrátu bude soupeřit koalice SPOLU (ODS, KDU-ČSL a TOP09) s Pirátskou stranou. Zároveň je možné, že by se na magistrát mohla probojovat i SPD, Starostové a nezávislí či hnutí ANO.

Průběžné výsledky komunálních voleb v Praze:

SPOLU: 24,52%

Piráti: 18,03 %

Praha sobě: 14,06 %

ANO 2011: 20,06 %

STAN: 7,25 %

SPD: 5,39 %

Údaje jsou průběžně aktualizovány.

Vystrčil má v Jihlavě jasně navrch, Nagyová oslovila necelých 30 procent voličů

V senátních volbách je snad nejvíce sledovaným soubojem ten mezi dosavadním předsedou Senátu Milošem Vystrčilem (ODS) a Janou Nagyovou (ANO). Právě Nagyová je společně s bývalým premiérem Andrejem Babišem obviněna v kauze Čapí hnízdo. Kdyby byla její kandidatura úspěšná, získala by jako senátorka imunitu, a nemohla tak být nadále trestně stíhána.

Už nyní při sečtení cca 60 procent hlasů má Vystrčil 45 procent. Jana Nagyová oslovila sotva 30 procent voličů.

Podpoř FOMO team 👀🤍

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.