Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Politika weekly update: Fico bude dál stíhán na svobodě, Maďarsko a Slovensko závislé na ruských dodávkách a konec potratů v USA?

Týdenní souhrn nejdůležitějších událostí z domácí i zahraniční politiky, které by ti neměly uniknout!

Slovenský parlament nevydal expremiéra Fica k vazebnímu stíhání

Robert Fico tak bude dál vyšetřován na svobodě. Žádost prokuratury o vydání Fica podpořilo 74 ze 150 poslanců. Fico přišel o svou funkci během politické krize v roce 2018 po vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky. Jeho strana Smer - SD po posledních volbách skončila v opozici, nyní je však dle průzkumů druhou nejpreferovanější stranou u voličů.

Maďarsko a Slovensko nepodpoří eneregetické sankce proti Rusku

Zástupci obou zemí to uvedli v úterý. Dle agentury AP jsou Maďarsko i Slovensko na ruských dodávkách příliš závislé. Maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó uvedl:

Je to jednoduché: dodávky energie do Maďarska nemohou být ohroženy. Nikdo nemůže očekávat, že dopustíme, aby cenu války (na Ukrajině) platili Maďaři.
Péter Szijjártó

Dle slovenského ministra zahraničí Richarda Sulíka není možné, aby jediná rafinerie v zemi, kterou je Slovnaft, přešla na jiný druh ropy než je ta ruská. Změna technologie by dle něj trvala několik let. Obě země tak budou usilovat o udělení výjimky.

Prezident Zeman přiznal, že cítí spoluodpovědnost za špatné hodnocení ruské politiky

Prezident to uvedl během nedělního rozhovoru pro Prima CNN. Zeman se tak vyjádřil v souvislosti s možným přerušením dodávek plynu a ropy do Evropy. Řekl, že tento krok od Ruska nečeká, ale že je nutné ho brát s velkou mírou pokory, jelikož v minulosti, jak sám připomněl, řekl, že Rusové by byli blázni, kdyby zaútočili na Ukrajinu. Jak se později ukázalo, Zeman se mýlil.

Nejvyšší soud USA jednal o zneplatnění legalizace potratů, verdikt však není konečný

S informací přišel server Politico. Pokud by návrh skutečně prošel, zneplatnil by se tak verdikt z roku 1973, který ukotvil právo žen na potrat po celých Spojených státech. Prezident Biden řekl, že bude usilovat o to, aby právo žen na potrat naopak uzákoněno bylo.

Více o celé kauze se dočteš zde:

Nejvyšší soud USA plánuje zrušit právo na potrat, zjistil Politico

by @yanhoechka

Pozvi mě na kafe☕️✨

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.