Od řecké mytologie až po film Lizzie McGuire, odpovědi na nejožehavější otázku posledních týdnů přicházejí ze sociálních sítí.
Tisíce žen po celém světě se v těchto dnech mužů ptají na jediné: „Myslíš někdy na Římskou říši? Kolikrát za týden nebo za měsíc?“. Pánové jsou možná zmateni tak specifickou a z kontextu vytrženou otázkou. Pro všechno však existuje vysvětlení. Více či méně.
Na samém počátku byl TikTok. Podle švédské influencerky Saskie Cort o Římské říši a starověkém Římě obecně přemýšlejí mnohem častěji muži než ženy, což ukazuje na charakteristickou vášeň pro toto historické období, a její video o něm odstartovalo nečekaný trend. Podle jiných zdrojů to však byl uživatel Gaius Flavius, povoláním historik, který tuto teorii předložil jako první. Na tom však nezáleží.
Pseudovědeckou teorii začali lidé na sociálních sítích považovat za pravdivou. Okamžitě zahájili vlastní bádání, aby zjistili, zda je tato teorie pravdivá, nebo ne. Výsledky pak zveřejnili na internetu. A jak to dopadlo?
O 72 hodin později měl hashtag #romanempire na TikToku už 1,1 miliardy zobrazení a otázka přeletěla oceán, přesněji řečeno bývalou Římskou říši, překročila hranice sociální sítě, kde vznikla, a přistála na Twitteru (nebo X) a Instagramu. Bratři, kamarádi, otcové, bratranci, synové a příbuzní byli dotazováni (téměř) po celém světě s vědeckou důsledností a odpovědi se různí.
Někteří muži na ni myslí každý den, někteří třikrát týdně, někteří jen jednou za čas. Pak jsou tací, kteří přemýšlejí jen o jednom konkrétním aspektu říše, například o gladiátorech, a konečně ti, kteří se raději věnují středověku, dějinám Číny nebo druhé světové válce. Výsledky tohoto „výzkumu“ tak nejsou úplně jasné. Mezitím trend nabírá na síle.
Jako další krok se samozřejmě nabízelo zeptat se, o čem místo toho přemýšlejí dívky. Myslí na starověký Egypt a poněkud hrůzná tajemství tisícileté praxe mumifikace?
Záhy se z tématu stalo meme a odpovědi jsou stejně rozmanité a zároveň vtipné. Některé z nich si starověký Řím spojují s filmy, které byly na začátku tisíciletí v módě, o dospívajících dívkách cestujících do Itálie zamilovaných do tmavovlasých chlapců na Vespě, jako byly Lizzie McGuire, Sabrina Spellman nebo Olsenky.
Konec konců je nezpochybnitelné, že příběh Lizzie, která se po střední škole vydala do Říma, kde si ji spletli s popovou hvězdou a poté vystoupila ve vyprodaném Koloseu, se vryl do paměti všech dívek tehdejší generace více než hodina dějepisu.