Odejdou Piráti z vlády? Na tuto otázku zatím nemáme odpověď, ale minimálně se teď nacházíme v největší krizi současné vlády. Premiér ráno nečekaně oznámil předsedovi Bartošovi (Piráti), že jej už nechce ve vládě a Pirátská strana v reakci na to svolala tiskovku, na které se do koaličních partnerů pustila tvrději než opozice. Shrnujeme, co se dnes semlelo.👇👇
Fiala a Bartoš se v úterý ráno sešli ve Strakově akademii, aby projednali situaci Pirátské strany po neúspěšných krajských volbách i problémy s digitalizací stavebního řízení.
Bartoš si pro premiéra přichystal seznam věcí, které by měly vést ke zlepšení vládní spolupráce, plnění slibů a následnému prohloubení důvěry ze strany voličů a voliček. Při odchodu ze schůzky sdělil Bartoš novinářům, že má premiérovu podporu. Vypadalo to, že jednání skončilo pozitivně.
Premiér jen několik hodin po ranní schůzce oznámil, že Bartoše už ve své vládě nechce a navrhne prezidentovi jeho odvolání. Bartoš tvrdí, že pro něj toto rozhodnutí bylo nečekané a Fiala mu jej měl sdělit jen půl hodiny před tiskovkou po telefonu.
Piráty premiérovo rozhodnutí namíchlo, špičky strany svolaly tiskovku a na fóru, kde řeší většinu své agendy veřejně, se začalo jednat o návrhu o hlasování směřujícím k odchodu z vlády. Narychlo svolaná tisková konference pak ukázala, že Piráti vyloučení Bartoše z vlády s chladnou hlavou nevezmou.
„Dnešním dnem začalo SPOLU oficiálně cestu ke složení vlády s Andrejem Babišem v příštím volebním období. Pokud bych měl jedním slovem popsat jednání s Petrem Fialou, tak to byl podraz, který postrádal z mého pohledu základní prvky lidské slušnosti,“ zahájil tiskovku Bartoš.
Podobně nešetřili své koaliční partnery ani další přítomní. Ve svých projevech mimo jiné tvrdili, že ODS podléhá vůli kmotrů. „Kmotři zůstanou kmotry, i když je natřete na fialovo,“ uvedla k tomu Klára Kocmanová a na tiskovce dokonce zaznělo tvrzení, že Fiala Bartoše odvolal na nátlak straníků Kuby, Kupky, Stanjury a Skopečka. Ti mu měli pohrozit, že pokud se nezbaví Bartoše, půjdou proti němu. Fiala to pak později odpoledne na X odmítl.
Z vyjádření špiček strany ale moc konkrétního nevyplynulo. Z projevů byla patrná hrozba odchodu všech Pirátů z vlády, ale oficiální informace o tom, že přechází do opozice nepadla. Politici a političky jen opakovaně uváděli, že je Fiala už z vlády vykopl. Mezitím členská základna na Pirátském fóru řeší potenciální hlasování o odchodu z vlády, které by mohlo proběhnout už o víkendu.
Pirátská strana vstoupila do vlády v roce 2021, kdy kandidovala společně s hnutím STAN. Jejich spojení proslulo fiaskem pro Piráty, kteří navzdory společnému zisku 15,62 % hlasů, dostali jen čtyři poslanecké mandáty. Voliči a voličky Starostů je totiž vykroužkovali.
Po letech v opozici se tak poprvé dostali do vlády a očekávala se od nich zejméně digitalizace státní správy. Největší pozornost na sebe strhl ministr zahraničí Jan Lipavský, který byl hodně vidět po začátku války na Ukrajině, ale Pirátům se nedařilo doručit to, co od nich voliči a voličky očekávali.
Sněmovnou neprošlo manželství pro všechny, ale osekaná podoba pod názvem partnerství, pirátské osobnosti byly často neviditelné a poslední měsíce byl předseda Bartoš pod těžkou kritikou za digitalizaci stavebního řízení.
Pirátská strana vznikla před patnácti lety jako progresivně liberální hnutí se silným důrazem na boj proti korupci. Rychle rostla, získávala mandáty a před volbami v roce 2021 dokonce dle průzkumů aspirovala na výhru ve volbách. Nakonec vše dopadlo jinak a během vládního angažmá její podpora postupně klesala natolik, že při nedávno uplynulých krajských volbách Pirátům z původních 99 mandátů zůstaly jen tři.
O tom, jak se bude situace dál vyvíjet, tě budeme informovat.