Ve světě podcastů to teď opravdu žije. Můžeš si poslechnout cokoliv od drbárny českého showbyznysu až po vědeckou debatu. V různorodosti je krása. Co ale poslouchají naši kantoři? Co jim hraje ve sluchátkách v kabinetu?
Pedagog má mnoho podob. Buď můžeme být konzervativní a sáhnout po klasické paní v důchodovém věku, která jede podle staré osnovy z doby Marie Terezie (vtip), anebo se náš učitel může objevit v Love Islandu. I to se stalo. Pojďme se podívat na to, co by mohli poslouchat naši mladí vyučující, když zrovna nemají službu na chodbě.
Z řad učitelů a učitelek, kteří vyučují spíše přírodní vědy, můžeme určitě najít fandy podcastu Hyde Park Civilizace. Podcast o vědě moderuje Daniel Stach, který si do pořadu ČT24 zve zajímavé hosty a hostky z oboru. Ti odpovídají na otázky a mluví o svých nerdovských znalostech. Tiše závidím kapacitu jejich mozku.
Výběr hostů je přitom opravdu široký. Je libo entomolog, mezinárodní vyjednávač nebo dětský diabetolog? Volba je na tobě.
Bohemistika forever. Zoe - moderátorku tohoto podastu o literatuře hlavně z období Národního obrození můžeš znát z TikToku nebo Instagramu. Natáčí vtipné dobové sketche o známých tvářích českých obrozenců.
Ukázal se tu Karel Havlíček Borovský nebo Božena Němcová, ale i spousty dalších. Je ale známá i tím, že se na ně nebojí vytáhnout drby, čímž se z toho stává úplně jiný výklad. Zoe má na kontě nejen skvělý podcast, ale i tři populární knížky Průvodce literární hysterií 19. století a dva díly Národního opruzení.
Tohle by tě mohlo zajímat:
Učitelstvo na uměleckých školách spoj se! Tato audio zábava je to pravé ořechové každého, koho zajímá design a vše spojené s ním. Podcast Design do uší od CzechDesign si zve na kobereček skvělé a inspirativní hosty a hostky z kreativního světa umění.
Design je přeci jen všude kolem nás a neustále, i když si to neuvědomujeme, ovlivňuje naše smýšlení nebo dokonce i naše prožívání dnů. Pokud seš vnímavý*á, tohle by se ti mohlo líbit.
Určitě si zkus poslechnout tento díl:
Klasika všech history teachers. Dějepis je jeden z těch předmětů, které buď miluješ, nebo nenávidíš. Nicméně nikdo nemůže říct, že mít přehled o historických událostech není důležité i pro dnešní svět a náš život. Můžeme to pocítit jak v politických událostech, tak i například ve státních svátcích, které nám tyto slavné dny dopřávají.
A tebe nezajímá, proč máme 28. října volno? Co se tak obdivuhodného muselo stát? Přesto, že Životy slavných jsou o konkrétních osobách, tvůrci dokáží skvěle dát věci do kontextu. Doporučuje 10 učitelů z 10.
K tématu 17. listopadu:
Jak samy říkají: „Jedna jsme bývalá stavařka, jedna lezkyně po skalách a jedna šéfka firmy. Dohromady nás svedlo učitelství.“ Tyto tři pedagožky se ve svém podcastu baví o učitelství jako takovém. Snaží se mu přijít na kloub a pořádně mu vlézt pod kůži.
Každá do pedagogiky šla s nasazením a rády se na věci koukají z více stran. Pokud ti připadá pedagogika zajímavá a fascinující obor, Aneta, Káča a Eva ti poví více. Přeci jen dobrých učitelů není nikdy dost.
Poslední epizodu si můžeš poslechnout tady: