Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Petr Pavel si drží náskok před Babišem, preference stouply Nerudové, vyplývá z průzkumu Medianu

Agentura Median zveřejnila nový model, podle kterého by první kolo voleb v říjnu vyhrál Petr Pavel. Průzkum se konal 31. října, tedy těsně před oznámením kandidatury Andreje Babiše.

Petr Pavel měl v zářijovém modelu Medianu 24 %, Andrej Babiš, který prezidentskou kandidaturu oznámil teprve před týdnem, 23,5 %. V případném druhém kole volby by Pavel s 59 % porazil Babiše, který by měl zbylých 41 % hlasů. Přibližně čtvrtina voličů je však zatím nerozhodnutá, právě tito voliči budou klíčoví pro všechny kandidáty.

Na 15 % si polepšila ekonomka Danuše Nerudová, v minulém modelu měla podporu 10 % voličů.

Na čtvrtém místě by skončil v prvním kole senátor Pavel Fischer se 7,5 % hlasů, pátý by byl šéf Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula se 7 %.

Oběma proti září podpora klesla shodně o půl procentního bodu. Snížila se také u dalších senátorů Marka Hilšera a Miroslavy Němcové, která ale kandidaturu neoznámila.

V hypotetickém druhém kole prezidentských voleb by Babiš neuspěl ani proti Nerudové, Hilšerovi a Fischerovi. V souboji se Středulou model odhaduje jemu i Babišovi po 50 %. Také v těchto prezidentských duelech je ale přibližně čtvrtina potenciálních voličů nerozhodnutá.

Babiš vede v prezidentské volbě, druhé kolo by vyhrál Pavel. Nerudová si polepšila

@yanhoechka

Prezidentských voleb se v říjnu chtělo zúčastnit 64 % z dotázaných. Dalších 10 % účast zvažovalo. Hlas by spíše neodevzdalo 6,5 % dotázaných, určitě nechtělo hlasovat 11,5 % a 8 % nebylo o své účasti rozhodnuto. V lednu 2018 dorazilo v prvním kole k urnám asi 62 % voličů.

Median se lidí dotazoval mezi 1. a 31. říjnem, tedy ještě před zveřejněním konečného seznamu kandidátů i před oznámením Babišovy kandidatury. Víc než tisíc respondentů ve věku od 18 let dostalo na výběr z rozsáhlého seznamu lidí, kteří kandidaturu oznámili či nezamítli.

První kolo prezidentských voleb se uskuteční 13. a 14. ledna příštího roku. Poslední termín pro předložení přihlášek kandidátů je v úterý 8. listopadu. Ke kandidatuře je potřeba buď zisk 50 tisíc podpisů voličů, nebo podpora 20 poslanců či 10 senátorů.

Zdroj: ČTK, Median

Pozvi mě na kafe☕️✨

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.