Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Pekarová ukončila návštěvu Tchaj-wanu, vyzdvihla demokracii a naštvala Čínu

Na cestě předsedkyni Poslanecké sněmovny doprovodilo mnoho českých podnikatelů a uskutečnila se tak nejpočetnější podnikatelská mise v historii vzájemných vztahů obou zemí.

Já bych na tomto místě, vážené kolegyně a kolegové, milý tchajwanský lide, vás chtěla ubezpečit, že jsme s vámi už nyní a budeme s vámi i nadále. Za všech okolností.
Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová při projevu před tchajwanským parlamentem

Zatímco cesta šéfky Poslanecké sněmovny Markéty Pekarové Adamové na Tchaj-wanu končí, nová éra vzájemných vztahů začíná. Samostatný ostrovní stát, který si Čína neprávem nárokuje a který považuje za svou součást, zažil v posledních dnech vlnu euforie, když česká delegace vyjádřila svou bezmeznou podporu jeho nezávislosti a vyzdvila důležitost demokracie.

Tchaj-wan explained: Proč je ostrovní stát předmětem mezinárodního napětí?

by inf

Delegace čítající více než 150 lidí a zahrnující kromě diplomatů také zástupce několik desítek firem a představitele univerzit či vědeckých pracovišť dorazila na Tchaj-wan 25. března z Jižní Koreje, kde mimo jiné jednala o možných dodávkách jihokorejských léků do Česka. Celá cesta se přitom uskutečnila i přes velký čínský tlak – země totiž požaduje respektování její politiky jedné Číny.

Na světě existuje pouze jedna Čína a Tchaj-wan je nedělitelnou součástí čínského území. Vláda Čínské lidové republiky je jedinou legitimní vládou zastupující celou Čínu.
Čínské velvyslanectví v Praze v reakci na cestu Pekarové na Tchaj-wan

Během své návštěvy na Tchaj-wanu se Pekarová setkala se samotnou prezidentkou Tsai Ing-wen, předsedou vlády Tchaj-wanu Chen Chien-jenem i například ministrem zahraničních věcí Josephem Wu. Kromě toho navštívila také místní Český hub, Národní palácové muzeum a především samotný Parlament Tchaj-wanu.

Právě v Legislativním dvoře přednesla Pekarová projev, který místní média následně nadšeně citovala. Ve vystoupení varovala před ztrátou hodnot a demokracie a opakovaně vyjádřila českou podporu Tchaj-wanu. Ač spolu totiž země neudržují oficiální diplomatické styky, spolupracují v mnoha oblastech a jejich vztahy jsou podle samotné předsedkyně Sněmovny založeny na hodnotách svobody, demokracie a lidských práv.

Cílem cesty bylo podle šéfky dolní komory českého parlamentu podpořit výměnu mezi akademickou a podnikatelskou sférou a zároveň podpořit také spolupráci v oblasti polovodičů. Mimo jiné došlo i k navázání bližší spolupráce mezi oběma zeměmi jak v politické, tak například v ekonomické nebo kulturní oblasti.

Na závěr cesty podepsala ve středu Markéta Pekarová Adamová prohlášení o vzájemné spolupráci, a to za přítomnosti předsedy parlamentu Tchaj-wanu a tchajwanského ministra zahraničních věcí.