Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Papež vítá ve Vatikánu transgender sex workers, jak mění pohled církve na LGBTQ+ lidi?

Papež František poskytl azyl transgender lidem ve Vatikánů v rámci kroku, který si získal kritiku, ale také změnil životy mnohých.

Papež František od začátku boří mnohé konvence katolické církve, a to zejména ve svém vztahu vůči LGBTQ+ lidem. Již v roce 2013 přebrala veškerá světová média jeho komentář ke queer lidem: „Who am i to judge?“

Pokud je někdo gay a hledá Pána a má dobrou vůli, tak kdo jsem pak já, abych ho soudill? Katechismus katolické církve tohle vysvětluje krásně a říká: ‚Nikdo by neměl marginalizovat lidi za toto, musejí být integrovaní do společnosti.‘ Problém je, že lidé nemají tuto tendenci, měli bychom být bratři a sestry jeden vůči druhému.
- papež František na tiskové konferenci v červenci 2013

Vatikán se stará o dvě stovky trans osob

Nyní se Vatikán stará o ze společnosti vyloučené transgender osoby, kterých za poslední 2 roky přijal do péče přes 200. Jednou z nich je Laura, 57letá paraguayská sex worker, které Vatikán poskytuje léčbu rakoviny a symptomů HIV. Poskytováno jí je ubytování, jídlo, peníze, léky a testy. Z katolické církve zní na papeže za postoje vůči LGBTQ+ lidem výroky, že jde o „rouhání“ či „anti-papežský“ přístup.

Laura ve Vatikánu (zdroj: The Washington Post)

Během jednoho z jejích tří sezení mu prý sama Laura řekla: „Jsem trans osoba z Paraguaye.“ Na což jí papež odpověděl: „Jsi také Boží dítě.“

Církev se pomalu posouvá

V posledních měsících 87letý papež František například výslovně schválil transgender kmotry a kmotřičky pro křetěné děti a žehnání stejnopohlavním párům při splnění specifických podmínek. Postavil se také proti nepovolení manželství pro všechny s tím, že je to proti „všeobecnému blahu“.

Stále se ale bavíme o církvi jako velmi rigidní organizaci. Je pravda, že Vatikán schválil křty transgender lidí a papež řekl, že „být gay není zločin“, zároveň ale tvrdí, že „homosexualita je vnitřní neuspořádanost“ a varoval před morálními riziky změny pohlaví. I tak pod jeho vedením mají LGBTQ+ lidé otevřené dveře více než kdykoliv dříve.

zdroje: The Washington Post, BBC News,

Pozvi mě na pivo🍻

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.