Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Ou, The Last of Us je tady: V USA se kvůli rostoucím teplotám šíří nebezpečná houba

Ve Spojených státech amerických přibývá nebezpečných plísňových infekcí a stále více výzkumů naznačuje, že na vině mohou být vyšší teploty. Zavolejte někdo Joela.

Průměrná teplota lidského těla, tedy 37 °C, je pro houby příliš vysoká, aby v něm dokázaly přežít. Poslední výzkumy ale naznačují, že s celosvětovým nárůstem teplot se některé houby přizpůsobují tak, aby snášely tepelný stres, včetně podmínek v lidském těle, píše The Wall Street Journal.

Něco ti to připomíná? Jedeme dál. Podle odborníků na veřejné zdraví se ve Spojených státech amerických zvyšuje počet úmrtí na plísňové infekce. Podle Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDCP) zemřelo v USA v roce 2021 na plísňové infekce nejméně 7 tisíc lidí. Velkým problémem je hlavně to, že existuje pouze málo účinných netoxických léků na tyto infekce.

Seriál roku už v lednu? The Last of Us fanoušky potěší, ostatní nadchne

by @yanhoechka

V seriálu The Last of Us se lidé hromadně nakazí houbou Ophiocordyceps a přemění se v zombie. Pravda je, že taková houba doopravdy existuje. Nenapadá lidi, ale hmyz, který opravdu přemění na „zombie“ tím, že ovládne jejich nervový systém a sežere hostitele zevnitř.

Zatím ale můžeš být v klidu. Podle vědců se nákaza houbou Cordyceps u lidí neprokázala. Rostoucí teploty ale mohou donutit jiné druhy hub k adaptaci na lidského hostitele.

Některé houby už lidstvo trápí. Například na infekce mozku způsobené houbami rodu Cryptococcus umírá ročně na celém světě nejméně 110 tisíc lidí.

Podle odborníků na infekční nemoci se na vyšší teploty už adaptovala Candida auris, vysoce smrtelná houba, která byla zaznamenána přibližně v polovině států USA. „Houby se nepřenášejí z člověka na člověka, ale prostřednictvím spor hub ve vzduchu. Jsou v našich domovech, jsou všude,“ uvedla mikrobioložka Asiya Gusa pro WSJ.

Světová zdravotnická organizace označila Cryptococcus, Histoplasmu a Candida auris za jedny z nejnebezpečnějších plísní pro člověka.

Pozvi mě na pivo🍻

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.