Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

OSCARS 2023: Everything Everywhere All At Once dominuje Oscarům se sedmi vítězstvími

Nejprestižnější udílení filmových cen je tady. Jak dopadl oscarový večer? Jaké kontroverze se s cenami nesly? Kdo si odnesl hlavní ocenění večera? Společně s galerií z červeného koberce najdeš vše v článku.

95. ročník udílení Oscarů moderoval již po třetí Jimmy Kimmel z Dolby Theatre v Los Angeles. Letošní ročník byl opravdu bohatý na kvalitní herecké výkony ale i epické filmové snímky. V nominacích se nejčastěji objevovaly filmy jako Na západní frontě klid, The Banshees of Inisherin, Velryba, Elvis nebo Everything Everywhere All At Once.

Změna tento rok nastala v barvě červeného koberce, ze kterého se stal tzv. champagne carpet.

Kontroverze?

V kategorii nejlepší režie nebyla letos nominována žádná žena. V nejbližší době také nečekejme, že se na Oscarech objeví Will Smith. Poté, co na loňském ceremoniálu udeřil Chrise Rocka, zakázala filmová akademie Smithovi účast na 10 let.

Letos největší rozruch vyvolala debata kolem nečekané nominace Andrey Riseborough na nejlepší herečku. Když byly dvě další uchazečky o cenu pro nejlepší herečku – Danielle Deadwyler (Till) a Viola Davis (The Womam King) – odmítnuty, někteří to považovali za odraz rasové zaujatosti ve filmovém průmyslu. Akademie zahájila vyšetřování hvězdné kampaně za Riseboroughovou, ale nenašla důvod, proč by měla její nominaci zrušit.

Oscaři se také rozhodli nezasahovat do mezinárodních záležitostí. Již druhý rok po sobě program odmítl nabídku ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, aby promluvil ke světovému publiku o boji své země proti nezákonné ruské invazi.

Nejlepší filmy na Oscarech: Který (ne)musíš vidět?

@honza_vhrlk

Největší očekávání?

Austin Butler, Brendan Fraser, Cate Blanchett a Michelle Yeoh byli největšími favority v hereckých kategoriích pro tento rok.

Letošní vítězové byli vzhledem k velkému počtu předchozích ceremoniálů nejobtížněji předvídatelní za poslední dobu. Ve hře byl Brendan Fraser (Velryba) a Austin Butler (Elvis), kteří získali na jiných významných akcích řadu cen pro nejlepší herce.

V kategorii hereček tomu nebylo jinak, Michelle Yeoh (Everything Everywhere All At Once) stála proti herečce Cate Blanchett (Tár). Nejlepší herečka ve vedlejší roli taky nedala kritikům spát. O titul se přetahovaly Angela Bassett (Black Panther: Wakanda Forever), Kerry Condon (The Banshees of Inisherin) a Jamie Lee Curtis (Everything Everywhere All At Once).

SAG Awards 2023: Film Everything Everywhere All At Once ovládl večer

@martinastrel

A kdo se stal výhercem těchto kategorií?

Best Picture: Everything Everywhere All At Once

Best Director: Daniel Kwan a Daniel Scheinert, dvojice známá jako „The Daniels“, získali Oscara za nejlepší režii za film Everything Everywhere All At Once

Best Lead Actor: Brendan Fraser (Velryba)

Best Lead Actress: Michelle Yeoh (Everything Everywhere All At Once)

Michelle se stala první Asiatkou, která byla oceněna jako nejlepší herečka. Této pocty se jí dostalo po dlouhé kariéře v bojových uměních a akčních filmech jako Crouching Tiger Hidden Dragon a Yes, Madam.

Best Supporting Actor: Ke Huy Quan (Everything Everywhere All At Once)

Best Supporting Actress: Jamie Lee Curtis (Everything Everywhere All At Once)

Celý seznam výherců najdeš zde.

BEST MOMENTS

Na Willovu facku z minulého ročníku, která se stala internetovou senzací, reagoval při svém moderování i Jimmy Kimmel.

Film Everything Everywhere All At Once si domů odnáší 7 Academy Awards. Nominován byl v 11 kategoriích.

  • Best Picture
  • Best Director
  • Best Original Screenplay
  • Best Actress
  • Best Supporting Actor
  • Best Supporting Actress
  • Best Film Editing

Michelle Yeoh a Ke Huy Quan se zapsali do historie Oscarů jako první dva asijští herci, kteří vyhráli ve stejném roce.

Lady Gaga na Oscarech zazpívala píseň Hold My Hand, se kterou byla nominovaná za nejlepší píseň.

Rihanna byla nominována na Oscara za nejlepší píseň za skladbu Lift Me Up z filmu Black Panther: Wakanda Forever, kterou v neděli taktéž zazpívala. Ovšem příchod Rihanny na udílení cen byl ikonický.

Historic moment for India

Naatu Naatu se zapsal do historie. Skladba získala Oscara za nejlepší původní píseň. Je to pravděpodobně nejlepší okamžik pro indickou kinematografii a pro Telugy je jeho dosažení ještě výjimečnější.

Indický snímek The Elephant Whisperers získal Oscara za nejlepší krátký dokumentární film.

Guillermo del Toro je prvním člověkem, který v historii Oscarů získal cenu za nejlepší film, režii a animovaný film!

Všechny outfity z Vanity Fair Oscar Party

@martinastrel

„RED“ CARPET: