Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Nejlepší filmy na Oscarech: Který (ne)musíš vidět?

Už v neděli se budou udílet 95. Oscary a já jsem viděl všech 10 filmů nominovaných na hlavní cenu, abych ti řekl, který z nich musíš vidět a na který se můžeš v pohodě vykašlat.

ALL QUIET ON THE WESTERN FRONT

Moderní Netflixová adaptace stejnojmenné knížky od Remarqua, kterou dost možná znáš z povinné četby, se v režii německé produkce povedla neskutečně. Původní příběh se v ní občas trošku zmateně ztrácí, nicméně snímek vystihuje syrovým způsobem realitu války, do které je vhozen mladý středoškolák. Možná i aktuálnost dění film dělá zajímavější, jeho silnou stránkou je však skvělá audiovizuálnost.

Fun fact: Film se natáčel také v Česku a na Oscary jsou za něj nominovaní 4 Češi.

HODNOCENÍ: 8/10

AVATAR: THE WAY OF WATER

Konečně jsme se dočkali pokračování epického a průlomového filmu Jamese Camerona, který je stále dost solidní, ale už ne s takovým wow faktorem jako v roce 2009. Za mě Avatar: The Way of Water úplně nepatří mezi nejlepší filmy letoška. Vizuálně je to pořád stejná pastva pro oči a hlavně představení vodního světa ukazuje, že Cameron pořád umí, nicméně scénář je vlastně jednička přes kopírák, a to je škoda.

HODNOCENÍ: 7/10

THE BANSHEES OF INISHERIN

Nejbizarnější černá komedie, jakou kdy asi uvidíš, přestrojená za historické drama zasazené na irský ostrov. Neskutečně vypilované konverzace a gradace rozkládajícího se přátelství mezi Colinem Farrellem a Brendanem Gleesonem, kteří oba podávají výborné výkony doplněné ještě stejně výbornými postavami Kerry Condon a Barryho Keoghana. Brutálnost, černý humor a irský přízvuk spolu s nádhernou přírodou fungují na jedničku.

HODNOCENÍ: 9/10

ELVIS

Kdybych někomu chtěl dát lekci z toho, jak točit životopisné filmy, řeknu mu, ať se podívá na Elvise. Buz Luhrmann v něm míchá skutečné životopisné reálie s až snovými sekvencemi, dobovou hudbu se současnými tracky od interpretů jako je Doja Cat, dobové kostýmy s výpravou, která působí až jako z Velkého Gatsbyho. A funguje to skvěle, korunu tomu dodává skvělý Austin Butler. Nadšení tedy úplně nepanuje z karikaturní role Toma Hankse, ale nad tím se dají přivřít oči.

HODNOCENÍ: 9/10

EVERYTHING EVERYWHERE ALL AT ONCE

Everythig Everywhere All At Once je pro mě nejlepší film tohohle roku, který je zároveň úžasným žánrovým mixem. Má v sobě sci-fi, fantasy, rodinné drama, komedii a akčňák, což ale nijak neubírá na jeho emoční síle a hloubce. Celkově je film velmi krásnou alegorií na vztah prvních generací dětí imigrantů s jejich rodiči. Snímek nejvíce táhne Michelle Yeoh a v její výhru v neděli moc doufám.

HODNOCENÍ: 10/10

THE FABELMANS

Steven Spielberg letos natočil asi svůj nejvíce osobní a emocionální film, který je zároveň semi-autobiografickou zpovědí režiséra. Vypráví o jeho dětství a rodině pragmatického otce a umělecké matky, vypráví také o seznámení se hlavní postavy s amatérskou filmařinou a je krásnou ódou na Spielbergovu lásku k filmu. Bohužel má extrémně nepříjemnou a dlouhou stopáž na to, jak málo dějový je, a proto není úplně filmem, který musíš vidět.

HODNOCENÍ: 6/10

TÁR

Cate Blanchett podává jeden ze svých nejsilnějších výkonů jako slavná, geniální dirigentka. Studený a neosobitý film tak vykresluje nepřátelské prostředí hudebního světa, ale opět trpí zbytečně dlouhou stopáží (2,5 hodiny). Nějaká akce přichází až v poslední hodině. Cate je výborná, kamera a hudba výborné, ale divácky nesnadno stravitelné.

HODNOCENÍ: 6/10

TOP GUN: MAVERICK

Rozhodně jsem nečekal, že pokračování Top Gunu budu považovat za nejlepší film loňského roku, ale je to tak. Dokonce je za mě lepší než jednička. Emočně nabitý, vygradovaný nejlépe, jak může být, skvěle nasnímaný a moc dobře zahraný. Vlastně fakt nemám, co bych mu vytkl, občas jen možná takové sklony k vojenské agitce.

HODNOCENÍ: 10/10

TRIANGLE OF SADNESS

Bizár na entou, to je rozhodně švédský snímek o pasažérech luxusní jachty, které potká hodně nepříjemností. Černý humor, propracovaná charakterová studie a jeden z nejoriginálějších filmů, co jsem kdy viděl. Vzhledem k tomu, že je také alegorií na hierarchii naší společnosti a sociální struktury, se nabízí srovnání s Parazitem, na kterého to trošku strádá. Ale i tak bys tenhle film s 10minutovou zvracecí scénou měl/a vidět.

HODNOCENÍ: 8/10

WOMEN TALKING

Women Talking je v hlavní kategorii asi nejvíce under the radar film. Vypráví o skupině žen, které žijí v náboženské komunitě. Standardně dobré výkony tu podávají třeba Claire Foy nebo Rooney Mara a film je rozhodně zajímavý počin, který se ale často možná až moc soustředí na to, aby dal najevo svůj názor, než aby se soustředil na to být zajímavým dramatem. I tak ale skvěle nutí diváka k zamyšlení a s 90minutovou stopáží je snadno stravitelný.

HODNOCENÍ: 7/10

Pozvi mě na pivo🍻

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.