Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Olympijské hry Peking 2022: Máme zlato, Rusko opět podvádí a lyžuje se v ocelárnách

Polovina zimních olympijských her v Pekingu je za námi. Jak to s námi vypadá, kde se vlastně lyžuje, když v Pekingu nejsou hory, a byli ruští sportovci opět pozitivně testovaní na doping?

Tak jsme první no a cooo

Český poklad Ester Ledecká ukázala světu, že stále dominuje svahům. Zlatou medaili si odnesla v paralelním obřím slalomu na snowboardu. Stálice a svižník na bruslích Martina Sáblíková, ale taky ukázala, že je pořád dračice, a už počtvrté v řadě vybojovala cenný olympijský kov. Na trati 5 000 metrů si dobruslila pro bronzovou medaili. Jinak se nám ale moc nedaří. Uvidíme, jak si povedou naši hokejisté s Ruskem.

Podrobný program a přehled výsledků našich reprezentantů je hezky vypsán na portálu iSport.cz.

Rusové jsou srdcaři

To se jen tak nevidí. Dokonce i po všech kauzách a penalizacích Rusko opět nadopovalo své sportovce. Ve čtvrtek bylo odhaleno, že teprve patnáctiletá krasobruslařka Kamila Valieva měla v těle trimetazidin – lék na angínu, který ale snižuje krevní tlak a napomáhá k cirkulaci krve. Mladá krasobruslařka tedy nyní patří k dalším sportovcům ze zemí s komunistickým režimem, kteří tento nebo obdobný doping používali. Podobnou látku meldonium (nehledejte souvislost s mojí přezdívkou, pls) nalezli například u tenistky Marii Sharapovové, curlera Alexandra Krushelnitského nebo u čínského plavce a držitele světového rekordu Sun Yanga.

Way to go, Russia. :)

Máte sníh? A mohl bych ho vidět?

Peking je hlavním městem Čínské lidové republiky – a jak je známo, tak ve velkých městech většinou nebývá tolik sněhu. A když už teda něco nasněží, rozhodně to není dostatečné pro pořádání olympijských her. Jenže soudruzi přišli z řešením, že se hry budou konat i v 180 km vzdálených horách Čang-ťia-kchou. Úmysl za jedna, provedení za pět, tyto hory jsou sice velice chladné a mrazy tam jsou extrémní, ale na druhou stranu patří k jedněm z nejsušších v Číně. Za rok zde nasněží v průměru pouhých 7,9 mm sněhu.

Organizátoři se rozhodli tento problém vyřešit sněžnými děly, která ale spotřebují kvanta vody – a ta je v této čínské provincii jednou z nejdůležitějších komodit. Agentura Bloomberg odhadla, že země by na výrobu sněhu mohla spotřebovat až 2 miliony krychlových metrů (528 milionů galonů) vody, přestože čínský režim oznámil, že použijí pouze cca 50 milionů galonů. Navíc sníh ze sněžných děl nemá stejné vlastnosti jako sníh přírodní. Tohle se soudruhům nepovedlo. Hlavně že se můžou pyšnit tím, že se v Pekingu konaly jak letní (2008), tak zimní olympijské hry (2022).

Olympiáda se v Pekingu rozdělila do tří míst. Na velkém Pekingském národním stadionu se konalo zahájení a zároveň zde bude olympiáda slavnostně ukončena. Na stadionu v centru města se konají indoorové aktivity, jako je rychlo a krasobruslení, hokej nebo curling. Třešničkou na dortu je ale Big Air Šou-kang, který budeš znát hlavně z dystopických a virálních fotek, kde je "sjezdovka" hned vedle chladících věží bývalé ocelárny. Zde se konají hlavně big air eventy, jako je freestyle lyžování či freestyle snowboarding.

Krutý mráz i krutý režim

Před zahájením Čína slibovala, že letošní olympijské hry budou prostě skvělý. Avšak dva dny po začátku se začali ozývat sportovci a stěžovali si na tamější podmínky. Švédové si stěžují na až nebezpečný chlad na horách. Polská bruslařka je ve stresu z izolace, protože nesmí opustit svou ubytovnu. Finům bezdůvodně poslali hokejistu do karantény a Němcům schází teplé jídlo na zmrzlých sjezdovkách.

Na již zmiňovaných horách moc nesněží, ale jsou zde extrémní teploty za doprovodu silného mrazivého větru. Z tohoto důvodu švédská běžkyně na lyžích Frida Karlsson při závodu málem zkolabovala. Podle pravidel Mezinárodní lyžařské federace (FIS) jsou závody zastaveny při teplotách pod -20 °C. Když Frida soutěžila v sobotu, teplota v horách byla přibližně -13 °C, ale s mrazivým větrem bylo pocitově mnohem chladněji. Dle jejích slov si je vědoma pravidel FIS, ale nechápe, jak měří pocitovou teplotu, ta totiž v onen den dosahovala až -35 °C.

Ruská biatlonistka Valeria Vasnetsova si stěžovala i na tamější stravu. Na sociálních sítí sdílela fotku svého oběda a tbh zlatá školní jídelna...

Tohle byl jen takový stručnější souhrn toho, co zimní olympijské hry v Pekingu 2022 zatím přinesly. Na to, že jsme teprve v polovině, toho zatím nebylo úplně málo. Co ale bude dál, ukáže jenom čas.