Zázračná vlasová řada Olaplex slibuje regeneraci poškozených vlasů. Obsahuje ale složku, která je od 1. března zakázána v EU a Spojeném království. O co jde a je safe Olaplex používat?👇
Olaplex, který je pro mnohé z nás beauty "holy grail", čelí obviněním z možného působení neplodnosti. Složka butylfenyl methylpropional nebo jednoduše lilial se nachází konkrétně v Olaplex kroku č. 3 – v masce Hair Perfector. Lilial je zde pouze vonnou přísadou, která nemá vliv na konečné výsledky v péči o vlasy.
Obsah lilialu byl odhalen poté, co zdravotní úřady v Evropské unii a ve Spojeném království oznámily zákaz dané složky na základě výzkumu, který poukazuje na to, že lilial může vést k neplodnosti. Hair Perfector No. 3, obsahující lilian, je zároveň pravděpodobně nejoblíbenějším produktem z celé řady domácí péče Olaplex – o čemž svědčí více než 30 milionů zhlédnutých videí, které jsou na TikToku označeny hashtagem #olaplexno3.
Na problém upozornila například beauty tiktokerka Hasini Kay:
Lilial je syntetická vonná složka s vůní konvalinky. Nachází se ve všech druzích kosmetických produktů, včetně šamponů, kondicionérů, hydratačních krémů a parfémů, a je dokonce běžná v pracích prostředcích. Vědecký výbor Evropské komise pro bezpečnost spotřebitelů má lilial již dlouho pod drobnohledem, výzkum týkající se jeho bezpečnosti se neustále vyvíjí.
V květnu 2019 výbor zveřejnil stanovisko, ve kterém dospěl k závěru, že „použití různých typů kosmetických přípravků v kombinaci s lilialem nelze považovat za bezpečné“.
O rok později Evropská komise klasifikovala lilial jako „toxický pro reprodukci“, což znamená, že složka má potenciální rizika pro plodnost. Podobně jako BPA, ftaláty a parabeny může lilial působit jako endokrinní disruptor.
Po tom, co EU oznámila zákaz používání lilialu ve všech produktech, následovala reakce nespokojených uživatelů na sociálních sítích, kteří měli obavy jak o svou bezpečnost, tak i o to, že Olaplex nebude v EU dále dostupný.
Olaplex zareagoval okamžitě – na svůj profil postnul video s hlavní vědeckou pracovnicí Olaplexu, Lavinou Popescu, která oznámila, že Olaplex již nebude používat lilial v žádném ze svých produktů. Vzhledem k tomu, že lilial je syntetická vůně a ne aktivní složka, nemá vliv na účinnost produktu. Olaplex je v procesu změny složení – v EU a Spojeném království produkty obsahující lilial nejsou již od ledna dostupné, nicméně bude nějakou dobu trvat, než se lilial ze složení Olaplexu celosvětově vyřadí.
Studie ukázaly, že lilial může působit nepříznivě při požití zvířaty – což znamená, že neexistují žádné takové studie, které by mohly s jistotou říci, jak působí na lidi, kteří jej používají na vlasy. Přesto je tato přísada na seznamu omezení EU již řadu let, i když zákaz vstoupí v platnost až nyní.
Kosmetický chemik z L.A. Javon Ford potvrdil změnu složení Olaplexu s tím, že lilial se v současné době již neobjevuje na seznamu přísad. Fordova zjištění naznačují, že Olaplex již změnil složení tak, aby „předběhl zákaz EU a postupně vyřazoval škodlivé složky“. Ford dodal: „Pokud užíváte Olaplex bez problémů, tak ne, nemusíte ho přestat používat.“
Odpovědnost používat v kosmetických produktech bezpečné složky je z velké části na společnostech a jednotlivcích, kteří kosmetiku vyrábějí nebo uvádějí na trh. To je důvod, proč Dr. Shah zdůrazňuje důležitost informací a celkového povědomí o složení kosmetických produktů.
Pokud nechceš být vystaven/a podobným rizikům, možná příště radši sáhni po přírodní kosmetice.