Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Olaplex:
Krásné vlasy
a neplodnost?

Zázračná vlasová řada Olaplex slibuje regeneraci poškozených vlasů. Obsahuje ale složku, která je od 1. března zakázána v EU a Spojeném království. O co jde a je safe Olaplex používat?👇

Olaplex a neplodnost?

Olaplex, který je pro mnohé z nás beauty "holy grail", čelí obviněním z možného působení neplodnosti. Složka butylfenyl methylpropional nebo jednoduše lilial se nachází konkrétně v Olaplex kroku č. 3 – v masce Hair Perfector. Lilial je zde pouze vonnou přísadou, která nemá vliv na konečné výsledky v péči o vlasy.

Obsah lilialu byl odhalen poté, co zdravotní úřady v Evropské unii a ve Spojeném království oznámily zákaz dané složky na základě výzkumu, který poukazuje na to, že lilial může vést k neplodnosti. Hair Perfector No. 3, obsahující lilian, je zároveň pravděpodobně nejoblíbenějším produktem z celé řady domácí péče Olaplex – o čemž svědčí více než 30 milionů zhlédnutých videí, které jsou na TikToku označeny hashtagem #olaplexno3.

Na problém upozornila například beauty tiktokerka Hasini Kay:

Co je lilial a proč je zakázaný?


Lilial je syntetická vonná složka s vůní konvalinky. Nachází se ve všech druzích kosmetických produktů, včetně šamponů, kondicionérů, hydratačních krémů a parfémů, a je dokonce běžná v pracích prostředcích. Vědecký výbor Evropské komise pro bezpečnost spotřebitelů má lilial již dlouho pod drobnohledem, výzkum týkající se jeho bezpečnosti se neustále vyvíjí.
V květnu 2019 výbor zveřejnil stanovisko, ve kterém dospěl k závěru, že „použití různých typů kosmetických přípravků v kombinaci s lilialem nelze považovat za bezpečné“.
O rok později Evropská komise klasifikovala lilial jako „toxický pro reprodukci“, což znamená, že složka má potenciální rizika pro plodnost. Podobně jako BPA, ftaláty a parabeny může lilial působit jako endokrinní disruptor.

"Endokrinní disruptory jsou chemikálie, které mohou ovlivňovat hormony v těle. Tato interference může ovlivnit mužské i ženské reprodukční systémy a může způsobit neplodnost, nesprávnou produkci hormonů nebo narušit menstruční cyklus."
- reprodukční endokrinoložka Trisha Shah, MD (Zdroj: Allure.com)


Po tom, co EU oznámila zákaz používání lilialu ve všech produktech, následovala reakce nespokojených uživatelů na sociálních sítích, kteří měli obavy jak o svou bezpečnost, tak i o to, že Olaplex nebude v EU dále dostupný.Co na to Olaplex?

Olaplex zareagoval okamžitě – na svůj profil postnul video s hlavní vědeckou pracovnicí Olaplexu, Lavinou Popescu, která oznámila, že Olaplex již nebude používat lilial v žádném ze svých produktů. Vzhledem k tomu, že lilial je syntetická vůně a ne aktivní složka, nemá vliv na účinnost produktu. Olaplex je v procesu změny složení – v EU a Spojeném království produkty obsahující lilial nejsou již od ledna dostupné, nicméně bude nějakou dobu trvat, než se lilial ze složení Olaplexu celosvětově vyřadí.

"Současný produkt splňuje všechny regulační požadavky v USA a byl přeformulován pouze z velké opatrnosti."
- Lavina Popescu, hlavní vědecká pracovnice Olaplexu

Je nebezpečné Olaplex s lilialem používat?

Studie ukázaly, že lilial může působit nepříznivě při požití zvířaty – což znamená, že neexistují žádné takové studie, které by mohly s jistotou říci, jak působí na lidi, kteří jej používají na vlasy. Přesto je tato přísada na seznamu omezení EU již řadu let, i když zákaz vstoupí v platnost až nyní.

Kosmetický chemik z L.A. Javon Ford potvrdil změnu složení Olaplexu s tím, že lilial se v současné době již neobjevuje na seznamu přísad. Fordova zjištění naznačují, že Olaplex již změnil složení tak, aby „předběhl zákaz EU a postupně vyřazoval škodlivé složky“. Ford dodal: „Pokud užíváte Olaplex bez problémů, tak ne, nemusíte ho přestat používat.“

"Doufám, že začneme normalizovat čtení etiket s přísadami a budeme se zasazovat o větší transparentnost složení kosmetických produktů."
- reprodukční endokrinoložka Trisha Shah, MD (Zdroj: Allure.com)

Odpovědnost používat v kosmetických produktech bezpečné složky je z velké části na společnostech a jednotlivcích, kteří kosmetiku vyrábějí nebo uvádějí na trh. To je důvod, proč Dr. Shah zdůrazňuje důležitost informací a celkového povědomí o složení kosmetických produktů.
Pokud nechceš být vystaven/a podobným rizikům, možná příště radši sáhni po přírodní kosmetice.

Přispěj na granulky pro Feríska🐈💕🐾

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.