Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Okamžiky prvního týdne MS ve fotbale v Kataru

Čistotní japonští fanoušci, zázračná vydra, která předpovídá výsledky, nebo Metro Man. Co nám přinesl první týden MS ve fotbale v Kataru?

From lovers to enemies real quick

Na sociálních sítích před úvodním utkáním mezi Katarem a Ekvádorem začalo kolovat video, na kterém si fanoušci obou týmů podávají ruce a těší se, až si společně užijí pohodovou atmosféru letošního MS ve fotbale.

Toto přátelství na život a na smrt však vydrželo jen do třetí minuty utkání, kdy Ekvádoru nebyl uznán gól z ofsajdu. Na videu, které se již v průběhu zápasu objevilo na sociálních sítích, ekvádorský fanoušek jasně domácím naznačuje, co si o tomto incidentu myslí. Jeho bývalý přítel na něj jen křičel: „Drž hubu, posaď se.“

Kapitáni evropských týmů sundali duhové pásky pod hrozbou karet

Kapitáni sedmi evropských fotbalových reprezentací se vzdali hraní s duhovou páskou na mistrovství světa, která měla být součástí kampaně proti diskriminaci. Zástupci Anglie, Belgie, Dánska, Německa, Nizozemska, Švýcarska a Walesu se svého plánu vzdali poté, co jim FIFA oficiálně oznámila, že by za to okamžitě po nástupu na hřiště dostali žlutou kartu. Fotbalové federace všech sedmi zemí o tom informovaly ve společném prohlášení, píše ČTK.

Jde to proti duchu sportu, který spojuje miliony. Stojíme za poselstvím OneLove a budeme ho i nadále šířit, ale naší prioritou číslo jedna je vyhrávat zápasy. Nechcete, aby kapitán začínal utkání se žlutou kartou. Proto jsme se s těžkým srdcem jako pracovní skupina UEFA i jako tým rozhodli vzdát našeho plánu.
nizozemská fotbalová federace

Kampaň OneLove (jedna láska) odstartovala v září a na její podporu měli kapitáni nosit pásku s duhovým srdcem. FIFA nicméně týmům jejich vlastní design pásek nepovoluje a trvá na tom, že na MS musejí hrát ve vybavení, které jim poskytne. Začátkem listopadu navíc federace účastníky šampionátu vyzvala, aby svou pozornost zaměřili na fotbal, nikoliv na protesty upozorňující na situaci v pořádající zemi. Kapitán Francie Hugo Lloris už dříve oznámil, že se požadavku FIFA podvolí a s duhovou páskou hrát nebude.

Íránští fotbalisté podpořili na MS ve fotbale protivládní protesty

Íránští fotbalisté nezpívali před svým úvodním zápasem na mistrovství světa v Kataru proti Anglii hymnu. Podle agentury Reuters tím chtěli projevit solidaritu s protivládními protesty v zemi, během nichž od září zahynuly stovky lidí. Íránská státní televize krátce před nástupem hráčů přerušila přímý přenos, píše ČTK.

V Íránu nejsou dobré podmínky a lidé tam nejsou šťastní. Měli by vědět, že jsme s nimi, že je podporujeme a že jim fandíme.
Ehsán Hadžsáfí, kapitán mužstva

Trenér mužstva Queiroz ale chce, aby se jeho tým před nadcházejícím duelem s Walesem soustředil jen na svůj výkon. „Není správné během šampionátu požadovat po hráčích odpovědi na věci, za které nejsou zodpovědní. Jsou to jenom fotbalisté. A jsou tady, aby rozdávali radost lidem, aby na ně byli doma hrdí,“ dodal devětašedesátiletý Portugalec, který vedl íránskou reprezentaci už v letech 2011 až 2019 a letos se k ní vrátil.

Prohra Argentiny stála sázkaře 30 milionů korun

Sázkaři na šokující prohře fotbalistů Argentiny se Saúdskou Arábií 1:2 převážně prodělali. Většina věřila Jihoameričanům a na jejich výhru vsadila dohromady přes 30 milionů korun. Pár ale tiplo outsidera a jeden vyhrál 1,69 milionu korun. Vyplývá to z informací sázkových kanceláří, které oslovila ČTK.

FIFA zahájila disciplinární řízení s Ekvádorem a Mexikem

Mezinárodní fotbalová federace FIFA zahájila disciplinární řízení s Ekvádorem a Mexikem kvůli nevhodnému skandování jejich fanoušků v úvodních zápasech mistrovství světa.

Homofobní skandování Ekvádorců v nedělním duelu bylo podle svědků namířeno proti jihoamerickým rivalům z Chile, kteří se před šampionátem neúspěšně snažili u arbitráže CAS napadnout postup Ekvádoru na finálový turnaj a získat místo pro sebe. Ekvádorský svaz, který je za své příznivce na stadionu zodpovědný, může dostat trest za diskriminační chování, píše ČTK.

Mezinárodní federace neuvedla, čím se provinili v úterním duelu proti Polsku příznivci Mexika. Podle agentury Reuters ale byly slyšet z hlediště urážky poté, co Guillermo Ochoa chytil ve druhém poločase pokutový kop polskému útočníkovi Robertu Lewandowskému.

Vydra, která předpověděla výhru Japonců nad Německem

Nečekanou výhru fotbalistů Japonska nad Německem na mistrovství světa v Kataru předpověděla vydra z tokijského vodního parku, jež díky tomu nyní sklízí chválu na sociálních sítích. „Modří samurajové“ zaskočili ve středu čtyřnásobné mistry světa a po obratu je porazili 2:1, píše ČTK.

Metro Man

Abubakr Abbass, 23letý rodák z Keni, se během fotbalového mistrovství světa v Kataru stal oblíbencem fanoušků a náhodnou senzací na sociálních sítích. Jeho navádění diváků pěnovým prstem směrem k metru se stalo okamžitě virálním.

Japonští fanoušci oslavili výhru úklidem

Japonští fotbaloví fanoušci stejně jako na minulých světových šampionátech potvrdili v Kataru svůj smysl pro zdvořilost, po vítězství nad Německem po sobě uklidili sektor na tribuně Chalífova mezinárodního stadionu. Skvělý dojem zanechali také sami členové národního týmu, kteří předali dokonale uklizenou šatnu, píše ČTK.

Japonci nejenže nenechali žádný odpad, ale srovnali rozlišovací dresy do komínků a na stůl položili tradiční origami, papírové skládačky ve tvaru jeřábů. Nechybělo ani poděkování v japonštině a arabštině.

Kosovo si stěžuje na vlajku, jež se objevila v kabině srbských fotbalistů na MS

Olympijský výbor a fotbalová federace Kosova podaly stížnost proti kontroverzní vlajce, kterou na mistrovství světa v Kataru měli srbští fanoušci. Obě organizace požadují také trest pro srbskou fotbalovou federaci, neboť se stejná vlajka objevila v kabině fotbalistů během jejich čtvrtečního utkání na šampionátu proti Brazílii, píše ČTK.

Fotografii ze srbské šatny s kontroverzní vlajkou sdílel na Twitteru i kosovský ministr kultury, mládeže a sportu Hajrullah Çeku, jenž vyzval mezinárodní fotbalovou federaci FIFA k reakci.

Pozvi mě na pivo🍻

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.