Nepřející Ronaldo, nabuzené Maroko a euforie Argentiny v čele s Lionelem Messim.
Bývalý brazilský fotbalista Ronaldo řekl, že by neměl radost v případě triumfu Argentiny na mistrovství světa. Podle dvojnásobného světového šampiona úhlavní jihoamerický rival v Kataru nehraje příliš dobře, ale do finále postoupil díky touze, srdci a hvězdnému kapitánovi Lionelu Messimu, píše ČTK.
Maroko povzbuzené úspěšným vystoupením na fotbalovém mistrovství světa v Kataru hodlá pošesté usilovat o pořadatelství světového šampionátu. Po pěti neúspěšných kandidaturách se bude severoafrická země ucházet o MS v roce 2030. Potvrdili to zástupci svazu, píše ČTK.
Dosud jedinou zemí z Afriky, která kdy hostila fotbalové mistrovství světa, byla v roce 2010 Jihoafrická republika. Přednost tehdy dostala mimo jiné před Marokem, které v minulosti kandidovalo na uspořádání šampionátů i v letech 1994, 1998, 2006 a naposledy 2026.
V jihofrancouzském městě Montpellier přišel ve středu večer o život čtrnáctiletý chlapec, když ho při oslavách výhry francouzského národního týmu nad Marokem v semifinále fotbalového mistrovství světa srazilo auto. Informovala o tom dnes francouzská média. Podle nich řidič z místa ujel, policie po něm pátrá, píše ČTK.
Francouzské úřady uvedly, že chlapec byl po silném nárazu auta převezen do nemocnice v kritickém stavu. Zraněním však následně podlehl. Vůz byl nalezen opuštěný poblíž místa incidentu.
Kapitán Lionel Messi podle očekávání nechyběl v základní sestavě fotbalistů Argentiny pro finále mistrovství světa v Kataru proti Francii a překonal rekord v počtu utkání na šampionátech. Pětatřicetiletý útočník zasáhl do 26. zápasu na MS a v historické tabulce o jeden duel předstihne Němce Lothara Matthäuse, píše ČTK.
Messi hraje na pátém mistrovství světa. První start si připsal v roce 2006 proti Srbsku a Černé Hoře a hned skóroval. Celkem dal na světových šampionátech třináct gólů a je národním rekordmanem před Gabrielem Batistutou, který se trefil desetkrát. Absolutním rekordmanem je Němec Miroslav Klose, který na mistrovství světa zaznamenal šestnáct branek.
Fotbalisté Argentiny se potřetí v historii stali mistry světa a navázali na triumfy z let 1978 a 1986. Úřadující jihoameričtí vítězové sice v dramatickém finále turnaje v Kataru ztratili proti obhájcům titulu z Francie vedení 2:0 a 3:2, ale v penaltovém rozstřelu zvítězili 4:2. Argentinský kapitán Lionel Messi dosáhl ve svém zřejmě posledním utkání na mistrovství světa na trofej, která mu v bohaté sbírce chyběla, píše ČTK.
Argentina dlouho dominovala a po brankách Messiho z penalty s Ángelem Di Maríou vedla 2:0. V 80. minutě ale snížil z pokutového kopu Kylian Mbappé, který za dalších 97 sekund srovnal. Ve 108. minutě se znovu prosadil Messi, dvě minuty před koncem prodloužení završil z penalty hattrick Mbappé. V rozhodujícím rozstřelu ale prokázali pevnější nervy Argentinci, kteří proměnili všechny čtyři pokusy.
8 – Mbappé (Francie)
7 – Messi (Argentina)
4 – Álvarez (Argentina), Giroud (Francie)
3 – Rashford, Saka (oba Anglie), Valencia (Ekvádor), Gakpo (Nizozemsko), Richarlison (Brazílie), Ramos (Portugalsko), Morata (Španělsko)
3 – Pickford (Anglie), Bunú (Maroko), E. Martínez (Argentina)
2 – Szczesny (Polsko), Alisson (Brazílie), Noppert (Nizozemsko), Turner (USA), Ryan (Austrálie), Dahmán (Tunisko), Rochet (Uruguay), Livakovič (Chorvatsko), Simón (Španělsko), Courtois (Belgie)
1 – Kadžuí (Maroko), Galíndez (Ekvádor), Schmeichel (Dánsko), Ochoa (Mexiko), Sommer (Švýcarsko), Kim Sung-kju (Korea), H. Hosejní (Írán), Navas (Kostarika), Costa (Portugalsko), Epassy (Kamerun), Lloris (Francie)