Sebevraždy, manipulace, NDAs, nucení nadměrně pít alkohol, ale i šikana od fanoušků. Co vše prožívají účastníci reality shows?
Trigger warning: v článku se objevuje tematika sebevraždy a sexuálního násilí.
Právě v Británii vznikl světový fenomén, který byl adaptován po celém světě včetně Česka a Slovenska. S obrovskou popularitou se však často pojí také obrovská nenávist, které jsou účastníci pořadu vystavováni. Přes pár týdnů ve vile se z nich stávají celebrity pro celou Velkou Británii, které při neoblibě fanoušky čelí velké šikaně.
O tom, že si kvůli šikaně chtěla vzít život, se v rozhovoru svěřila i bývalá účastnice Ellie Spence z 9. řady.Údajně jí nepomohl ani welfare tým Love Islandu, který kvůli tlaku veřejnosti poskytuje soutěžícím psychologickou pomoc během produkce i po jejím skončení. Ellienin příběh však skončil dobře, na rozdíl od Sophie Gradon z 2. řady a Mikea Thalassitise ze 3. série, kteří spáchali rok po sobě sebevraždy. Neštěstí Love Islandu vyvrcholilo v roce 2020, kdy siživot vzala jeho moderátorka Caroline Flack. Ta pořad moderovala v letech 2015-2019, než na post rezignovala kvůli obvinění z napadení. Po šikaně britským bulvárem i v online světě, kde se chytl dokonce její nickname Caroline Whack (whack - v angličtině hovorově praštit, třísknout), spáchala sebevraždu, což vedlo k výzvě k bojkotování bulvárů na sociálních sítích pod hashtagem #dontbuythesun.
Nepěkné kauzy má i pohádková reality show Netflixu. Už po 2. řadě Netflix žalovali nyní rozvedení manželé Nick a Danielle, kteří tvrdili, že byli v experimentu „lapeni v pasti“ a nikdo nedbal na jejich mentální zdraví. Jejich spoluúčastnice Brianna toto potvrdila s tím, že produkce nedbala na její panickou ataku a naháněla ji během ní s kamerou. Zároveň také vyplulo na povrch, že produkce do smlouvy dává pokutu 50 tisíc dolarů, pokud páry nedojdou před oltář. (Proto jsme v prvních řadách viděli tolik odmítnutí až před oltářem.)
Asi nejtemnější příběhy má ale 5. řada tohoto pořadu, ve které byli z natočeného materiálů kompletně vystříhané dva páry. Jeden bezejmenný kvůli tomu, že během jejich líbánek v Mexiku údajně mělo dojít k nekonsensuálnímu pohlavnímu styku. Poškozená žalovala produkční společnost Netflixu. A druhým párem byli Renée a Carter, kdy Renée tvrdila, že byla donucena produkcí být s Carterem v páru a necítila se bezpečně kvůli jeho nevyzpytatelnému chování. Za porušení NDA (non-disclosure agreement) však od ní Netflix požadoval odškodnění ve výši čtyř milionů dolarů.
Love Is Blind však bohužel není jediný pořad, který řeší sexuální napadení, podobnou historii má i americký Survivor, So You Think You Can Dance?, španělský Big Brother, série Below the Deck a mnohé jiné pořady.
A i proti slavné franšíze Real Housewives se její bývalé i současné účastnice vyjadřují dost často. Vloni Bethanny Frankel volala po tom, aby se hvězdy reality shows přidali ke stávce herců o stejná práva, protože je údajně televize dlouhodobě vykořisťují. Další čtyři housewives žalovaly členy produkce ze sexuálního harašení, a to včetně Brandi Glanville, která žalovala přímo moderátora Andyho Cohena. Cohen ze za své chování omluvil, ale zbytek nařčení popřel.
No a v neposlední řadě se proti pořadu rozmluvila Leah McSweeney z newyorské verze. Ta spolu s mnoha kolegyněmi sdělila Vanity Fair, že na setu jsou často přímo či nepřímo nuceny ke konzumaci alkoholu, kvůli které v pořadu vznikají fanoušky oblíbené vyhrocené situace. Před natáčením spin-offu The Ultimate Girls Trip údajně produkce věděla o jejích problémech s alkoholem a o tom, že byla devět měsíců střízlivá, ale kvůli pořadu se stejně musela opíjet.
Zdroje: The New York Times, BBC, The Mary Sue, Screenrant, Vanity Fair