Pravděpodobně půjde o investigativního novináře nebo zvídavou sousedku. Tu ale dneska necháme stranou a podíváme se na to, kdo vlastně investigativní novinář je a co dokáže.
Investigativní novinář se zabývá zkoumáním, vyšetřováním a zveřejněním závažných zločinů, korupcí atd. I u nás v Česku odhalili mnohé kauzy a na ty největší z nich za poslední 4 roky se teď podíváme.
Kauza Čapí hnízdo je na dlouhé povídání, ale ve zkratce šlo o obvinění z dotačního podvodu. S tím se však pojí kauza Andrej Babiš junior. V roce 2018 se investigativní novináři Seznam Zpráv Jiří Kubík a Sabina Slonková v rámci pořadu Zvláštní vyšetřování vydali do Švýcarska a Andreje Babiše ml. tam našli a poté i konfrontovali.
Na skrytou kameru vypověděl, že podepsal nějaké listiny týkající se Čapího hnízda, aniž by věděl, co v nich stálo. Vypověděl také to, že byl unesen na Krym, aby nemohl vypovídat v kauze Čapí hnízdo, a tvrdí, že jeho otec chtěl, aby „zmizel“. Po odhalení této kauzy proběhlo hlasování o nedůvěře Babišovy vlády, avšak nedůvěra nakonec vyslovena nebyla.
V červnu roku 2021 vydal Jakub Zelenka, novinář Deníku N, spolu s Apolenou Rychlíkovou, novinářkou A2larmu, svědectví žen o sexuálním zneužívání Dominikem Ferim. Jeho reakcí byla okamžitá rezignace na svou funkci poslance, stažení kandidatury ve volbách a opuštění TOP 09.
V roce 2021 přišel investigativní novinář Seznam Zpráv Janek Kroupa s informací, že tehdejší ministr vnitra Jan Hamáček chtěl jet do Moskvy, aby informace z kauzy Vrbětice vyměnil za milion dávek vakcíny Sputnik a za summit ruského prezidenta Vladimira Putina s prezidentem Spojených států Joem Bidenem v Praze. Jan Hamáček si stojí za tím, že cesta do Moskvy byla pouze zastírací manévr.
Kauza Vrbětice má svůj počátek v roce 2014, kdy došlo k ničivému výbuchu v areálu muničního skladu. Podle bezpečnostních složek byli do výbuchu zapojeni agenti ruské tajné služby. O tom, co bylo cílem jejich útoků, koluje několik teorií, avšak žádná není potvrzená.
Pojem Pandora papers označuje 12 milionů uniklých dokumentů ze čtrnácti právních kanceláří, které poskytují tzv. offshorové služby. Offshorové firmy mohou vytvořit složité finanční struktury, přes které se dají posílat do zahraničí peníze, aniž by je někdo vystopoval. Tyto firmy jsou založeny v zemích s výhodným daňovým režimem a také tam sídlí.
Dokumenty byly zveřejněny na začátku října 2021 Mezinárodním konsorciem investigativních novinářů. Projekt, na kterém se podílelo více než 600 novinářů z více než 100 světových zemí, poukázal na 35 současných a bývalých světových leaderů, více než 330 politiků a veřejných činitelů v celkem 95 zemích, ale také na celebrity, sportovce či zločince, kteří se podíleli na skrytých přesunech kapitálu.
V seznamu odhalených můžeme najít i bývalého premiéra Andreje Babiše. Ten přes své offshorové firmy poslal necelých 400 milionů korun, za které si koupil nemovitosti na Francouzské riviéře. Mimo jiné se zde vyskytuje například jméno ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, který údajně vlastnil podíl na jedné z offshorových společností.