Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Občanka a řidičák v mobilu? Dokončuje se aplikace eDokladovka

Už brzy u sebe možná nebudeš muset nosit občanku, řidičák nebo cestovní pas. Státní tiskárna cenin totiž připravuje aplikaci eDokladovka, do které si všechny potřebné dokumenty budeš moct nahrát.

Přestože je rok 2022, v Česku stále není možné využívat osobní doklady v mobilu, jak je to už zcela běžné v zahraničí. Mezi státy, které mobilní doklady používají, patří třeba Finsko, Kosovo, Velká Británie nebo Spojené státy americké.

Tahle situace se ale možná už brzy změní. Státní tiskárna cenin totiž připravuje aplikaci eDokladovka.

eDokladovka je mobilní aplikace, kterou by si uživatel mohl instalovat do svého mobilního telefonu nebo jiného mobilního zařízení. Do aplikace eDokladovka by bylo možné nahrávat jednotlivé identifikační doklady, které občanům vydává stát. V první fázi je uvažováno o občanském průkazu, v budoucnu bude možné do eDokladovky importovat další doklady.
píše státní podnik

Do budoucna se tak počítá i s možností nahrát osvědčení o registraci vozidla, rodný list, zbrojní průkaz, průkaz pojištěnce zdravotní pojišťovny a další.

Ministerstvo chce zrušit druhý povinný jazyk na školách, velvyslanci jsou proti

by @yanhoechka

Doklady tak budeš moct nechat doma, aniž by ses bál/a, že je třeba na dovolené nebo na party ztratíš, čímž se vyhneš i otravnému pobíhání po úřadech. Důležité je ale upozornit, že doklady v eDokladovce budou pouze „dvojčaty“ fyzických dokladů, takže ty normální budeš stále muset mít, akorát s tím rozdílem, že budou uložené hezky doma v šuplíku.

Doklady uložené v eDokladovce bude možné kontrolovat pomocí jedné kontrolní aplikace určené pro kontrolní orgány, třeba policií nebo úřady, a to i off-line.

„Aplikace by byla dostupná prakticky pro všechny současné telefony (Android i iOS). Primárně se jedná o mobilní aplikaci, ale může být vyvinuta i pro standardní PC platformu,“ informuje Státní tiskárna cenin.

eDokladovka je zatím ve fázi prototypu a čeká se na schválení potřebných legislativ, což by se ale mělo podle vicepremiéra pro digitalizaci Ivana Bartoše stát velmi brzy. „Zavádíme 21. století do úřadů v České republice. Aplikace eDokladovka bude brzy realitou,“ prohlásil Bartoš.

Státní tiskárna cenin je výrobcem českých osobních dokladů. Mezi hlavní doklady patří eOP, cestovní pasy a řidičské průkazy. Výroba osobních dokladů tvoří přibližně 60 % její produkce. 

Pozvi mě na pivo🍻

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.