Ukrajinská ekologická organizace Ecoaction ve spolupráci s Greenpeace zmapovala škody na životním prostředí, které na Ukrajině způsobila válka. Obě organizace volají po začlenění životního prostředí do plánů obnovy Země.
Pobočka Greenpeace pro střední a východní Evropu s neziskovou ukrajinskou organizací Ecoaction vytvořily virtuální mapu Ukrajiny, která zobrazuje všechny větší škody na životním prostředí, jež způsobila válka.
Podle oficiálních informací bylo od 24. února 2022 konfliktem postiženo více než 1,2 milionů hektarů přírodních rezervací. Bojové akce také postihly více než 3 miliony hektarů lesů. Přes 450 tisíc hektarů lesů se pak nachází v okupačních nebo bojových zónách.
Mapa ukazuje i raketové údery, které způsobily požáry a znečistily půdu s vodou. Nezapomíná ani na požáry v průmyslových oblastech způsobené dělostřeleckým ostřelováním. Aktivisté postupně nasbírali téměř tisíc případů, které na Ukrajině během války postihly životní prostředí. Na mapě však promítli pouze třicet nejškodlivějších.
Irpiňská povodeň
V únoru 2022 byla zničena přehrada na řece Irpiň, která sloužila i jako silniční most. Voda zaplavila vedlejší vesnice a okupanti se přes ni pokusili dostat do Kyjeva. V průběhu operace potopili mnoho vozidel, z nichž se v řece objevily olejové skvrny.
Duch tisíciletí
V červenci zasáhla ruská střela moldavský tanker Millennial Spirit, který se bez posádky plavil v teritoriálním moři. Rusové ho zasáhli na začátku invaze a na moři zůstal kvůli blokádě čtyři měsíce. Když došlo k prvnímu zásahu, převážel více než 500 tun nafty. Po druhém zásahu začal hořet a vytvořil velkou ropnou skvrnu. Ropa je vysoce toxická pro všechny živočichy žijící v moři.
Doněcké skladiště ropy
V červenci vypukl v okupovaném Doněcku požár v ropném skladu a v rámci něj vyhořely tři nádrže. Požáry v ropných skladech vypouštějí nebezpečné emise do vzduchu. Ve velkém množství se pak uvolňuje do atmoséry oxid uhelnatý spolu s dalšími jedovatými látkami. Všechny jsou toxické a některé z nich karcinogenní.
Zásah plynovodu v Korotychu
V Korotychu v Charkovské oblasti zasáhla bomba při náletu tamní plynovod a vytrhla ze země vysokotlaké potrubí. V důsledku toho zůstalo bez plynu více než 17 tisíc domácností.