Zlověstný smích a nečestné úmysly jsou typickými rysy padouchů, kteří představují pro hráče výzvu, strukturují příběh a dávají hlavnímu hrdinovi důvod k boji. Někteří záporáci jsou základním kamenem celých herních sérií, zatímco jiní vytvářejí nezapomenutelné momenty. V článku nalezneš ty nejlepší záporáky moderních videoher.
Wolfenstein je série videoher zasazených do druhé světové války, z nichž většina sleduje příběh Williama „B.J.“ Blazkowicze, židovského kapitána polsko-americké armády, a jeho boj proti Třetí říši. Dřívější tituly se soustředí na německé jednotky, které se snaží využít nadpřirozené a okultní síly, zatímco pozdější hry se odehrávají v alternativní historii, v níž nacisté vyhráli druhou světovou válku a svět je nyní pod jejich nadvládou.
Obergruppenführer (druhá nejvyšší hodnost SS) Irene Engel je vedlejší antagonistkou hry Wolfenstein: The New Order a hlavním záporákem hry Wolfenstein II: The New Colossus.
Irene Engel je žena středního věku se světlými vlasy, modrýma očima a světlou pletí, což odpovídá nacistickému ideálu „árijce“. Tato žena je nejtemnějším vzorem ve světě ovládaném Třetí říší – sadistická, fanatická a bezohledná vojenská důstojnice, která si stejně jako mnoho jejích kolegů nacistů zakládala na vlastním egu a moci. Z celého srdce následuje stranickou linii zachování rasové a fyzické čistoty a jiné rasy a nekatolická náboženství považuje za nehodné života.
Ve hře zastává pozici ředitelky koncentračního tábora Belica, kde si libuje v tom, že má nad lidmi moc života a smrti bez ohledu na to, kdo jsou. Díky skvělému dabingu, vizuálnímu zpracování a nespočtu chladných dialogů je Irene Engel jedním z nejtemnějších záporáků ve světě videoher, na kterého jen tak nezapomeneš.
Far Cry 3 je střílečka z pohledu první osoby z roku 2012, kterou vyvinula společnost Ubisoft. Jedná se o třetí hlavní díl série Far Cry. Hra se odehrává na fiktivních Havraních ostrovech, tropickém souostroví, které mohou hráči volně prozkoumávat. Poté, co se dovolená zvrtne, musí hlavní hrdina Jason Brody zachránit své přátele, které unesli tamní piráti, a uniknout z ostrova a jeho neukázněných obyvatel.
Vaas Montenegro je vedlejší antagonista hry, který se v první polovině příběhu objevuje jako hlavní záporák. Je úhlavním nepřítelem Jasona Brodyho a klíčovou postavou celé hry, která se objevuje v mnoha propagačních materiálech.
To, co je o Vaasově osobnosti známo, pochází z jeho blízkých a často nebezpečných setkání s hlavním hrdinou. Má snad všechny vlastnosti vyhovující tomu, aby mohl být nezapomenutelnou zápornou postavou. Je bezohledný, sadistický, brutální, nepředvídatelný, cynický, nesmírně pyšný, nelítostný a psychicky labilní pirát s černým smyslem pro humor a násilnickou povahou – kterého se bojí i jeho vlastní muži, z nichž někteří jsou stejně chaotičtí a psychotičtí jako Vaas.
Zaklínač 3: Divoký hon je akční hra na hrdiny z roku 2015, kterou vyvinula a vydala polská společnost CD Projekt RED. Hry vycházejí ze série fantasy románů Zaklínač, jejichž autorem je Andrzej Sapkowski. Hra se odehrává ve fiktivním fantasy světě založeném na slovanské mytologii. Hráči ovládají postavu Geralta z Rivie, nájemného zabijáka nestvůr známého jako Zaklínač, a pátrají po jeho adoptivní dceři, která je na útěku před takzvaným Divokým honem.
Když byl zajatý Geralt na lodi na cestě do Ofieru, kde měl čekat na popravu za nevědomé zabití ofierského prince, záhadně se objevil Gaunter O'Dimm . Nabídl Geraltovi pomoc při osvobození výměnou za malou laskavost. Když Geralt souhlasil, O'Dimm mu na znamení jejich dohody vypálil na tvář znamení. Poté způsobil bouři, která zničila loď, a Geraltovi se tak otevřela možnost k útěku.
Gaunter O'Dimm, někdy nazývaný Mistr zrcadel nebo Muž ze skla, byla mocná bytost, která uzavírala smlouvy s lidmi výměnou za jejich duše a dokázala ovládat čas pouhým tlesknutím ruky. O'Dimm je sice primárně antagonistická entita, ale je to tvor extrémů a nejednoznačnosti. Nezapadá tak přesně do obecných ani absolutních definic klasického záporáka. Většinou je pasivní a téměř nikdy nepodniká otevřené akce směřující k jeho cílům. Své cíle a touhy často zastírá, a dokonce i jediný definitivní cíl, který má (sběr duší), je zahalen závojem nevyzpytatelnosti, protože Gaunter nikdy nedává jasně najevo, o které duše má aktivní zájem a proč.
Je také velmi přísný, pokud jde o pravidla a dohody. Tvrdí, že nikdy nelže ani nepodvádí a vždy se drží paktu. To se týká i společenských smluv, jako je používání slušného chování a dodržování místních zvyklostí. Na druhou stranu se zdá, že Gaunter si libuje také v hledání kliček v dohodách nebo smlouvách, které uzavírá, aby získal, co chce, a zároveň ještě více potrápil ty, s nimiž uzavírá dohody. Jeho splnění podmínek pro získání Geraltovi duše bylo fyzicky nemožné, pokud bychom to brali podle běžných definic, ale O'Dimm našel způsob, jak tyto závazky splnit, aniž by to odporovalo znění dohody – podmínkou získání duše bylo nechat Geralta a Olgierda setkat se na „Měsíci“, kteří se tam později opravdu setkali, ovšem na podlaze vyložené mozaikou Měsíce.
Gaunter O'Dimm: Nejsem podvodník. Dávám lidem to, co chtějí, nic víc. To, že často touží po nehodných věcech, je výhradně vina jejich prohnilé povahy.
Geralt z Rivie: Nejsi člověk, to je jasné. Tak co jsi? Démon? Džin?
Gaunter O'Dimm: Opravdu si to přeješ vědět?
Geralt z Rivie: Ano.
Gaunter O'Dimm: Ne, Geralte, nechceš. Tentokrát tě ušetřím a tvé přání nesplním.
Postava je zahalena tajemstvím, takže do poslední vteřiny netušíš, že je vlastně hlavním záporákem. Gaunter O'Dimm je bez pochyby jednou z nejoriginálnějších a hlavně nejoblíbenějších videoherních postav všech dob a možná tím nejlepším záporákem vůbec.