Pokud nejsi na předsevzetí jako já, ale chceš do nového roku jít s čistým štítem, tak kde jinde začít než u našich přístrojů. V článku se dozvíš jak pročistit svůj mobil, počítač a možná i digitální stopu, a na konci tě čeká i super check list!
Každý máme v telefonu appky, co jsme si stáhli na jednorázovou záležitost nebo nás někdo influencnul. Projdi si celý seznam aplikací a ujisti se, že ti v mobilu nějaké takové nehnijou. Zamysli se nad tím, kdy jsi je naposled použil*a a jestli je v každodenním životě potřebuješ. Jsou to často různé hry, appky k eventům, obchodům apod.
Doufám, že nejsem jediná, které u aplikací skače milion upozornění a je tak overwhelmed, že je radši ignoruje 🫣 Anyways, pokud to máš stejně, poctivě je projdi (nebo aspoň u těch, co máš na očích) a promaž.
Čisto na ploše, čisto v duši - to je moje mantra. A stejně, jako tě může rozptylovat nepořádek v pokoji, tak tě může rozptylovat ten na ploše. Udělej si v nich pořádek např. pomocí složek nebo si appky seřaď barevně (if you are THAT type of person) nebo každé části dedikuj jednu plochu.
Já mám např. jednu hlavní plochu s aplikacemi, co používám denně, pak jednu pracovní (kalendář, dokumenty, drive), jednu na hry a jednu na fotky a appky na úpravu. Člověku se v tom pak i líp orientuje!
Ahhh, je mi úplně jasný, že tohle jsi slyšet nechtěl*a. Já se tomu vyhýbám jako čert kříži. Ale pokud tohle budeš poctivě dělat každý rok/půlrok, je menší pravděpodobnost, že na tebe pak vyskočí „plné úložiště“ uprostřed natáčení důležitého eventu (mluvím ze zkušenosti). Je určitě fajn začít s velkými soubory, tj. videi.
👉🏼 V iPhonech najdeš tyto soubory přímo v úložišti k promazání, takže nemusíš dlouze scrollovat. V Androidech by měl být File Manager, který ti s hledáním velkých souborů pomůže. Doporučuju ti ale kouknout i po nějakých appkách, které tohle zvládnou bez problémů.
Nezapomeň na duplikáty. Taky určitě fotíš jednu fotku vícekrát, a pak ti akorát leží v galerii - stáhni si na to aplikaci a udělej revizi duplikátů. Budeš překvapený*á, kolik toho najdeš.
Poslední věc v galerii jsou screenshoty, různé fotky poznámek, co sis stejně nikdy nepřepsal*a a random fotky z Whatsappu, které se do galerie ukládají automaticky.
Pokud často bojuješ s místem na úložišti, je důležité kouknout, které aplikace potřebují nejvíce místa. Já jsem např. nedávno zjistila, že CapCut mi udržoval přes 100GB kvůli konceptům. Je fajn se na tu appku kouknout v nastavení a promazat to, co nepotřebujeme. V Tiktoku se taky ukládá plno bordelu, o kterým možná ani nevíš.
Sociální sítě jsou skvělé, najdeš tam nejen super info, ale i se zasměješ, a každý je v životě někdy potřebujeme. Pokud ale často ze socky odcházíš naštvaný*á nebo insecure, tak by bylo fajn s tím něco udělat. Smaž appky, které ti nedělají dobře, nebo si na nich nastav omezený čas. Předejdeš tak tomu, že spadneš do nějaké králičí nory a budeš se srovnávat s influencery na internetu.
Co také doporučuju a dělám každoročně, je promazat lidi, které sleduji. Ne, že bych si blokovala a unfollowla moje enemies, ale spíš ve stejné filozofii přemýšlím o tom, komu chci věnovat čas a energii a kdo mi přináší do života dobré vibes. Např. lidi, který šli z mého follow listu, byly Kardashianky - já je miluju, sleduju jejich pořad, ale jejich vyumělkovaný život, fotky a vzhled mi prostě nedělaly dobře. Věř tomu, že až promažeš tyto triggery, bude ti na sockách líp!
Tohle je velká věc. Já mám totiž budíků třeba 20 a z toho 10 je na ráno každých 10 minut (ano, jsem this type of person). Promaž si budíky, co jsou random a do normálního života nepotřebuješ. Máš v tom pak pořádek - a to chceme.
Další věc, která se mi osvědčila, je nastavování rozvrhu. Pomáhá mi to mít nějaký řád v tom, kdy jsem online, kdy spím a vstávám. Můžeš si tam nastavit, v kolik hodin chceš zapnout spánkový režim (tj. ztlumit upozornění), kolik chceš naspat hodin a v kolik musíš vstávat - ukáže ti to pak v kolik cca hodin jít spát a kdy odložit telefon. Doporučuju všem!
👉🏼 Na iPhone to najdeš v appce Zdraví a na Androidech je to buď Bedtime mode nebo na Samsungu Sleep Mode.
Tohle je položka pro všechny „udělám to zítra“ lidi, což jsem i já. Bliká na tebe v nastavení potřebná aktualizace? DO IT! Potřebuješ synchronizovat účty? DO IT! Odkládáš přidání kartiček do obchodů do mobilu? DO IT! Už se ti tak nebude stávat, že budeš nadávat, že něco nefunguje, nejde, není, protože si to už vlastně udělal*a.
Zní to jako nůďo průďo, ale pak za to budeš ještě rád*a, až budeš muset třeba zničehonic resetovat celý mobil. Přece nechceš ztratit všechna tvoje precious data.
👉🏼 Na iPhone můžeš back-up dělat pomocí iCloud (najdeš v nastavení), na Androidech ten stejný princip nabízí i Google. V obou případech můžeš nastavit automatický back-up, který zajistí neustálé updatování. Občas to ale blbne, a proto si ráda někdy ručně back-upuju důležité věci, ať už na drive (nahraju tam třeba důležité fotky) nebo do PC/harddisku. Android funguje jednoduše jako flashka, takže si to jen přetáhneš, iPhone k tomuhle má appku iTunes.
Dost podobně jako u telefonu, jen tady v mnohem větší míře...ano koukám na tebe s těmi 150 soubory na ploše... Hoď si to do složek, smaž soubory, které se ti tam válejí od základky (nebudeš je už potřebovat).
Budu se opakovat, ale srsly...Smaž to! Jak říká Marie Kondo: „vytřídit a vyhodit vše, co mi nepřináší radost“, nebo teda to, na co jsi za poslední čtvrt roku nesáhnul*a. Pokud nějaké věci chceš uchovat, ale zabírají ti v PC zbytečně místo, hoď je na drive nebo na harddisk.
Jo, slyšíš to poněkolikáté. Jo, víš, že to musíš udělat. Ale už se mi mockrát stalo, že se mi to jen vymstilo... Takže udělej ten back up! Aspoň těch zásadních věcí - poznámky do školy nebo faktury z práce apod.
Slibovali ti 10 % slevu na nákup, když zadáš mail, a teď ti chodí každý týden aspoň 3 maily? Same... Odhlašování z newsletterů oddaluju, co to jde, ale musí na to dojít. Chodí mi pak často denně 30 mailů, který ignoruju, a za týden už je to pěkné číslíčko. Projeď všechny maily a koukni odkud všude se můžeš odhlásit.
Budeš na to možná potřebovat brýle, protože ten text je vždycky tak malý, že ho přehlídneš. Jo a taky si pořádně do konce čti texty, aby se pak nestalo, že klikneš na tlačítko, co vizuálně vypadá jako odhlásit, ale cappuje.
Online úložiště jsou za mě nejlepší vynález tohohle století a používám je furt. Často na ně ale házím věci, které chci jen někomu poslat, a pak už je nepotřebuju. Takže opět, jak je v dnešním článku zvykem: THROW THEM OUT!
Tady toho se já sama štítím a letos to budu poprvé zkoumat, každopádně jsi určitě zaregistroval na netu, že si o vás Google drží nějaký info, na základě kterého vám pak doporučuje reklamy. Sounds creepy huh? Uvědomila jsem si ale díky tomu, jak moc velká je moje digitální stopa...různé profily v mrtvých appkách, facebook stěna atd...Je fajn si to projet a vědět, na čem jsi.
Bude se ti to hodit až se budeš hlásit do práce, kde dělají kontrolu této stopy. Nechceš, aby na tebe vylezli nějaké nevhodné tweety z roku 0.
Nechce se ti do toho? It's okay, udělala jsem tu pro tebe checklist věcí, co bys měl*a v rámci své digi čistky udělat, aby tvůj život byl o trochu jednodušší. Jsme v tom totiž spolu!