Nová nařízení o ruském vysílání možná zapříčíní, že Netflix bude muset v Rusku vysílat kremelskou propagandu. Děje se tak v situaci, kdy na Západě rostou obavy z toho, jak Moskva využívá svá média k šíření zmatku uprostřed probíhající války na Ukrajině.
1. března vstoupí v Rusku v platnost nové nařízení o vysílání, které všem ruským předplatitelům Netflixu nařizuje, že musí mít k dispozici 20 federálních kanálů včetně zábavní sítě NTV, Channel One a kanálu provozovaného ruskou pravoslavnou církví. Channel One je spojován s Kremlem a s Putinovými spojenci. Mezi ně spadá například Sergej Naryškin, vrchní šéf špionů, nebo Alexej Gromov, Putinův první zástupce náčelníka generálního štábu. Mezi jeho povinnosti patří dohled nad výrobou státní propagandy a dohled nad moskevským programem cenzury. Tento požadavek se vztahuje pouze na služby Netflixu v Rusku.
Streamovací platforma Netflix byla loni přidána k audiovizuálním službám, které má pod kontrolou Roskomnadzor, ruský komunikační regulátor. Registr se vztahuje na streamovací služby dostupné v Rusku, které mají alespoň 100 000 denních uživatelů, celkem se v Rusku však odhaduje 1 milion národních předplatitelů.
Politico Europe však minulý týden zveřejnilo, že pokud zákon vstoupí v platnost, Netflix může být k vysílání těchto kanálů nucen. Není tedy jasné, jak bude Netflix situaci řešit, pokud budou pravidla vynucována ruskými regulačními orgány. Po ruském útoku na Ukrajinu byl v Rusku "omezen" například Facebook, protože Meta, jeho mateřská společnost, nesplnila požadavky Roskomnadzoru.
Catalina Iordache, výzkumnice specializující se na podnikání Netflixu, řekla: „Zdá se nepravděpodobné, že odmítnou [Netflix] nová pravidla a odejdou z ruského trhu.“ Následovně dodala: "Rusko je totiž velký předplatitelský trh, který se ukazuje jako velmi ziskový." O tomto se domnívá více odborníků, zejména kvůli již uzavřenému partnerství s National Media Group z roku 2020. National Media Group vlastní téměř 20 % kanálu Channel One. Dalším důvodem k těmto předpokladům jsou peníze, které již financovaly produkci ruského obsahu jako například dramatický seriál Anna K.
Na sociálních sítích se vůči Netflixu strhla vlna negativních a pobouřených reakcí a na základě toho 28. února Netflix potvrdil, že 20 ruských propagandistických kanálů jako součást nového národního mandátu vysílat nebude. Mluvčí Netflixu řekl: "Vzhledem k současné situaci nemáme v plánu přidat tyto kanály do naší služby."