Je tu Pride Week – a jak lépe ho oslavit než vyzdvihnutím našich oblíbených queer momentů ve videohrách, které se za posledních 10 let v herním průmyslu dost rozrostly. V článku najdeš ty nejlepší úpravy nebo postavy, které k nám promluvily prostřednictvím smysluplné reprezentace LGBTQIA+ a jsou zkrátka skvělé.
Cyberpunk 2077 je sci-fi akční hra na hrdiny v otevřeném světě, vyvinutá a publikovaná polskou společností CD Projekt Red, která stojí za úspěšnou herní sérií Zaklínač.
Děj se odehrává v nedaleké budoucnosti, v dystopickém městě Night City. Hráč zde přebírá roli přizpůsobitelného žoldáka jménem „V“, jehož hlas, obličej, účes, pohlaví, intimní partie a tělo jsou upravitelné.
Právě úprava vzhledu postavy je ve hře velmi detailní. Hráč si může svého „V" přizpůsobit bez jakýchkoliv hranic. Cyberpunk 2077 tě v ničem neomezuje, můžeš si tedy vytvořit muže, ženu či nepohlavní nebo nebinární osobu. K tomu si lze zvolit tón hlasu, mužské či ženské poprsí a vybrat genitálie, včetně úpravy jejich velikosti. Mrk mrk.
Možnost zvolit si pohlaví je během tvorby postavy ve hrách dnes již samozřejmostí, ovšem právě Cyberpunk 2077 byl jednou z prvních velkorozpočtových moderních videoher, která udělala ten „next step" na poli přizpůsobení postavy, a nechal tak hráče upravit naprosto cokoliv.
Tento oblíbený simulátor života asi není třeba detailně představovat. Hráč si zkrátka vytvoří jednu nebo více postav, za které následně hraje. Ve světě hry The Sims se tyto postavy označují jako simíci.
Poslední aktualizace hry The Sims 4 rozšířila všechny možnosti nastavení sexuální preference, taktéž jako přidání možnosti mít s jiným simíkem sex bez navázání romantického vztahu, což předtím nešlo. Tvůrci hry nadále chtějí, aby bylo The Sims plnohodnotným simulátorem života, proto se vývojáři rozhodli tyto funkce po dlouhé době upravit.
Od konce července tedy mohou simíci nově zažít přitažlivost stejného nebo odlišného pohlaví, přirozeně experimentovat s různou orientací, cítit fyzickou, ale ne romantickou přitažlivost (a naopak) nebo nepociťovat vůbec žádnou sexuální nebo romantickou přitažlivost. Nastavení těchto parametrů se nyní nachází přímo u výběru pohlaví simíka. Tato nabídka funkcí ve hře nelze vypnout.
The Last of Us Part II je akční dobrodružná hra z roku 2020 vyvinutá studiem Naughty Dog a vydaná společností Sony Interactive Entertainment pro konzoli PlayStation 4. Byla to vůbec první blockbuster hra, v níž se v roli hlavní protagonistky objevila lesbická žena.
Děj hry se odehrává pět let po prvním dílu série. Po celém světě vypukne epidemie nákazy způsobené houbou cordyseps , která rapidně mění chování a vzhled oběti. Ujmeš se role Ellie, která společně se svou přítelkyní odcestuje do přírodou obklopeného Seattlu pomstít smrt svého přítele. Během vyprávění příběhu dvou zamilovaných dívek bojujících o přežití se zároveň prohlubuje jejich lesbický vztah.
Témata LGBTQIA+ nejsou ve franšíze The Last of Us něčím úplně novým, jelikož první díl série také předvedl náklonost postav ke stejnému pohlaví a poté velmi elegantní lesbický polibek v dodatku Left Behind.
Tell Me Why je pokračováním studia Dontnod Entertainment ve vytváření LGBTQIA+ her. Byla to první vysokorozpočtová videohra, která do hlavní role postavila trans muže, kterého ztvárnil trans herec August Aiden Black.
Po deseti letech oddělení se dvojčata Tyler a Alyson znovu setkávají po smrti své matky a vrací se do rodného města, kde zjišťují, že mají nadpřirozené telepatické spojení. To, co dělá Tell Me Why tak silným zážitkem, je to, jak představuje queerness zcela zdravým a nevýrazným způsobem.
V jedné z kapitol tráví hlavní postava volný čas se svým kamarádem z dětsví Michaelem. Prostě dva muži, kteří sedí u jezera, poflakují se, rybaří, pijí plechovky piva a mluví o divočině. Během této uvolněné scény se hráč musí rozhodnout, zda chce zůstat s Michaelem pouze kamarád, nebo ho při východu slunce políbit.
Vzhledem k tomu, že existuje smutná a dlouhá historie zobrazování trans a homosexuálních postav jako padouchů nebo směšných podivínů, je ve videoherním průmyslu na nenápadnosti scény dvou mužů, kteří prostě rybaří, klábosí a mají se rádi, něco kouzelného.
The Last of Us Part II – protagonistku Ellie a její sebeobjevování během hry jsme již zmiňovali. Jakkoli to bylo krásné a dojemné, The Last of Us Part II zašel v queer tématech ještě dál.
Lev je mladý transgender chlapec, který v podstatě řekl velké „ne, díky“ genderovým normám své společnosti v náboženském kultu. Tento náboženský kult se vyhýbá technologiím, žije ze země a je veden prorokem, který si vybírá, kdo může a kdo nemůže mít děti. Členové kultu dostávají své povinnosti od boje přes vaření až po hlídání dětí. Lev tato rozhodnutí zpochybňuje již od mládí.
Když se za něj rozhodlo, že se ožení se starším z klanu, oholil si hlavu, plně se ztotožnil se svou identitou muže a byl označen za zrádce.
Lev a jeho starší sestra Yara, kteří opustili svou výchovu, procházejí během příběhu The Last of Us Part II velmi silnými momenty, ale Levova odvaha stát tváří v tvář velké bolesti a nejistotě z něj činí skutečně nejzajímavější queer postavu ve videoherním průmyslu.
I když několik videoher již zahrnovalo dospělé trans postavy, je důležité vidět i to, jak se svého osudu a identity chopí dítě. Lev ve třinácti letech zjistil, že chce být chlapcem, který shodil okovy svého systému a víry. Jeho část příběhu z vyprávění The Last Of Us Part II zůstala v nás všech i po závěrečných titulcích.