Nevíš, co dát letos k Vánocům těm, kteří nic nepotřebují a nechtějí? Věnuj jim společné vzpomínky ve formě scrapbooku
Pár let zpátky jsem si uvědomila, že moje babička (pro upřesnění moje česká babička) dosáhla věku, kdy nic nechce, nic nepotřebuje a praktické dárky jí prostě úsměv na tváři nevykouzlí. Zato ale vím, jak ráda vzpomíná na časy, kdy jsme byli malí a často vypráví nejen nám, ale i návštěvám příběhy a historky z našeho dětství.
Bohužel měla 5 let zpátky nehodu, po které si mnoho příběhů nepamatuje nebo se jí míchají dohromady. V tu chvíli mě napadlo vytvořit jí scrapbook s fotkami z dětství, všemi různými hláškami a historkami. Stejně jako Drew Barrymore měla v 50x a stále poprvé videokazetu, tak moje babička teď má knížku plnou vzpomínek. A nikdy jsem ji neviděla šťastnější.
Pokud tě můj příběh přesvědčil o tom vykouzlit někomu tobě blízkému vzpomínkový scrapbook, chci se s tebou podělit o nějaké tipy, protože jsem jich za těch pár let už několik udělala a jak se říká, není to moje první rodeo.
Pokaždé, když se pouštím do náročnějšího projektu, který mi bude trvat několik dní, nastavím si hlavní myšlenku. Scrapbook by jako každá knížka měl mít hlavu a patu. O čem tvůj scrapbook bude? Může být obyčejnou sbírkou vzpomínek nebo historek, může sledovat vývoj vztahu nebo ukazovat, jak někdo vyrostl a změnil se.
Pro mě je vždycky nejnáročenější vybrat do čeho teda budu vzpomínky zaznamenávat. Jsem hodně vybírává, a osahávám v každém papírnictví všechny sešity, bloky apod. Na trhu najdeš dokonce i knížky, které jsou dělané pro scrapbooky, ale mám pocit, že jsou dražší a zároveň je často musíš objednávat a na to jsem moc netrpělivá.
Pokud tedy budeš prohrabávat Pepco, Tiger a další obchody a papírnictví dávej si pozor na tyto věci:
Samozřejmě jestli chceš být DIY queen*king, tak můžeš zkusit knížku svázat sám*sama doma. Never tried it, protože na to nemám trpělivost.
Když už máš ten správný základ pro tvůj scrapbook, je důležité si shrnout věci, které ti pomůžou knížku zaplnit.
Já každý scrapbook zakládám na fotkách, které si nechávám vyvolat v automatech v DMku nebo si je nechám vytisknout v copycentru. Kromě fotek si můžeš nechat vytisknout i různé grafiky, memes a další designy. Tisknu už tak často, že mám v Praze a v Chebu svá oblíbená copycentra, kde se cítím comfy nechat si tisknout různý kravinky.
Dál se ti budou hodit různé samolepky, a jestli nejsi kreativně založený*á, tak ti pomůžou udělat to hezu. Co je na samolepkách super, tak jsou levné, je plno designů a pokud chceš ten extra personal touch, nech si pomoct od nějakého dítka, kterýho tak zabavíš a máš o práci míň.
Důležité jsou správné psací potřeby, každý asi máme jiný preference, ale můžou to být propisky, fixy nebo pastelky, dávej si jen pozor, ať se ti nikde neotírají nebo nepropíjí.
Důležité je i lepidlo! Klasické tuhé je easy to use, ale často se stává, že se odlepuje, proto raději sahám po OG Herculesu, který nanáším v tenké vrstvě štětcem. Never dissapointed me! A nezapomeň na nůžky.
Optional jsou barevné papíry, noviny, látky, kancelářské sponky, barevné izolepy apod., které ti do scrapbooku přidají texturu a zajímavý aspekt.
Jak jsem nahoře psala, považuju se za scrapbook experta a mám pro tebe pár tipů, které to udělají extra speciální.
Můj nejoblíbenější trik jsou QR kódy, jednoduše tak do papírové formy dostaneš hudbu nebo video. Pokud jsi Spotify user, můžeš si stáhnout kód pro specifickou písničku a vytisknout jí do scrapbooku. Jiné QR kódy si jednoduše vygeneruješ v online generátoru, a pak připneš na stránku, kde se ti bude hodit.
Jestli miluješ psaní, můžeš scrapbook přetvořit do pohádkové knížky a vytvořit krátký příběh. Kromě příběhu můžeš sepsat básničku, písničku a nebo klidně nějaký rap.
Pokud jsi 90s kiddo, tak určitě máš doma plno vyvolaných fotek a nebo naopak fotky ve špatné kvalitě. Zkus je pomocí AI opravit. Existuje několik aplikací, které umí opravovat rozmazané fotky, why don't you give it a try.
A když už jsme u těch fotek, všech oblíbená aktivita - můžeš fotky přefotit. Je to hrozně otravné a ještě víc, pokud vás na té fotce je více a nemůžete se shodnout na čase, ale říkám vám, že to stojí za to. Nejen, že se u toho nasmějete, ale v každém dospělákovi, který je uvidí, otevřete to nostalgické okénko, které je rozpláče.
Co hodně fungovalo v memory book pro babičku byly právě naše dětské hlášky. Babičky oblíbená story je, když mi byly 3 roky, tak jsem nevěděla že hloh není to samé jako hroch, ve 4 letech jsem dělala největší frajerku a řekla jsem jí: „když jsem byla malá, říkala jsem hroch“ (obvi jsem byla jen o rok starší, ale delulu enough, že jsem přece byla 100x chytřejší). Tuhle hlášku jsem do knížky překreslila s opravdovým hrochem and it was funny.
Žijeme v době internetu, tak proč toho nevyužít - najdi vaše první společné zprávy, vtipné konverzace, společné posty...
Zahrnout můžeš i nějaké fyzické vzpomínky. Já jsem třeba první rok vztahu sbírala všechny lístky do kina, v knížce pro rodiče můžeš třeba vystřihnout nějakou látku ze starýho trička, připojit dopisy, co jste si spolu psali nebo sušené kytičky.
Už se mi párkrát stalo, že jsem vzpomínkama nezaplnila všechny stránky, využij tyto stránky pro manifestaci a plánování budoucnosti. Sepiš tam třeba bucket list, nebo aktivity, které byste společně mohli podniknout, cíle, kterých chcete společně dosáhnout. Můžeš rovnou na závěr připojit lístky do kina nebo poukaz na zážitek.
Nalepit fotky umí každý, ale pokud chcete ten správný personal touch, je fajn být trochu víc kreativní (to jste jim jinak mohli koupit obyčejný album)
Na závěr musím říct, že už dlouho uvažuji o vytváření podobných memory books pro mě samotnou. Často mi tak rychle uteče rok, že si neuvědomuju, co všechno jsem zažila. Na tiktoku jsem viděla, že si lidi nechávají vytvářet tištěné memory books, které vypadají krásně na odkládacích stolečcích. So just an idea...