Je neuvěřitelné, jak rychle videohry přešly z malých transakcí k složitým obchodním systémům s digitálními položkami, které mohou stát tisíce korun. Už jsi někdy viděl/a nějaký skin a byl/a jsi v šoku, kolik jsou za něj lidé ochotni zaplatit? Doporučuji se podívat na níže uvedený seznam a tyto ceny začneš rázem považovat za rozumné.
Seznam odstartujeme starší počítačovou hrou RuneScape, kterou by měli znát zejména hráči aktivní na počátku 21. století.
RuneScape je jedním ze základních pilířů žánru her na hrdiny a zároveň to byla jedna z prvních velkých multiplayerových on-line her vůbec.
Na Vánoce v roce 2001 měli hráči možnost získat modrý párty klobouk „Blue Party Hat" během sezónního eventu. S trochou štěstí jsi mohl/a tento předmět najít ve vánočním dárku, kterým byli hráči odměňováni za běžné hraní a plnění úkolů. Ačkoliv se modrý párty klobouk rozdával takřka zdarma, dnes tě jeden takový klóbrc vyjde na 210 000 Kč . Myslím, že je čas prohledat starším sourozencům jejich inventáře v RuneScape.
Multiplayerová hra EVE Online je známá svou složitostí a zuřivě angažovanou hráčskou základnou. Herní prostor je zasazen do sci-fi světa, kde každý hráč představuje pilota vesmírné lodi. Hráči se mohou stát těžaři asteroidů, mohou vyrábět věci od drobných součástek až po vesmírné lodě či bitevní stanice, někteří se dali na cestu galaktických pirátů a meziplanetárních pašeráků, jiní se stali velitelem vesmírných flotil, objevitelem nových planet nebo obchodníky mezi frakcemi.
Asi není žádným překvapením, že vzácné vesmírné lodě jsou v této hře obzvláště žádané. Jedna z nejunikátnějších z nich je The Revenant a řadí se mezi supernosiče Sanshaského národa. Vzhledem ke vzácnosti plánu k výrobě a potřebnému úsili ke konstrukci jsou Revenanti jedním z nejvzácnějších typů vesmírných lodí ve hře. Mezi hráči na Reddit fórech kolují informace, že Revenantů bylo ve hře zkonstruováno pouze sedm, z čehož čtyři z nich již byli během galaktických bitev zničeni, taková škoda vyjde hráče na necelých 215 000 Kč . Poslední Revenant byl zneškodněn v roce 2015.
WoWko zde asi nemusíme detailně představovat, jedná se o fantasy počítačovou hru, která si vybojovala místo v Guinnessově knize rekordů za nejpopulárnější MMORPG hru vůbec. V roce 2010 mělo WoWko již přes dvanáct milionů hráčů. Hra byla nejhranější v počtu měsíčně platících hráčů v období od června 2006 do roku 2011.
Zeuzo byl název poměrně slavného účtu, na kterém byla vytvořena stejnojmenná postava považována za nejmocnějšího temného elfa třídy rogue ze všech. Účet se prodal za neuvěřitelných 225 000 Kč , což byla v té době šokující částka. Bohužel byl Zeuzo krátce poté zabanován, jelikož Blizzard netoleruje přeprodej účtů. To nasere...
Akční hra na hrdiny Diablo III je třetím dílem slavné série Diablo. Hra zaznamenala rekord pro „nejrychleji prodávanou PC hru“ prodejem přes tři a půl milionu kopií za prvních 24 hodin od svého vydání a stala se nejprodávanější PC hrou roku 2012, když se prodalo přes dvanáct milionů kopií. Od srpna 2015 se počet prodejů zvýšil na více než 30 milionů.
Echoing Fury je nejmocnější zbraň ve hře a poskytuje nositeli největší možné základní poškození. Pro jeho získání stačí „jen" mít štěstí, ačkoliv šance na jeho opatření jsou velmi malé. První takový palcát byl na počátku hry prodán za necelých 6 000 Kč a jeho cena se držela poměrně dlouho okolo této částky. Později si však hráči uvědomili, jaký nástroj zkázy vlastní, a poslední prodaný Echoing Fury vyšel bohatého hráče na 330 000 Kč .
Bezplatná 3D akční MMORPG hra Age of Wushu je vytvořena po vzoru bojových umění nezávislými vývojáři čínské společnosti Snail. Hře se v Evropě nedařilo a v roce 2017 byl její vývoj pozastaven a servery vypnuty, pořád má však pár tisíc aktivních hráčů v Severní Americe a v Asii.
Ještě před oficiálním vydáním hry v roce 2012 během otevřeného testování si neznámý hráč zakoupil v aukci nejsilnější meč ve hře s názvem Dragon Slaying Sabre za neuvěřitelných 380 000 Kč . S postupným úpadkem zájmu o hru se však nejednalo o nejlepší investici a meč je dnes téměř bezcenný.
Team Fortress 2
Střílečka z pohledu první osoby pro více hráčů Team Fortress 2 je vyvinutá a vydávaná společností Valve Corporation. Jedná se o pokračování módu Team Fortress z roku 1996 pro hru Quake. Hra se řadí mezi první předchůdce NFT s možností obchodování s digitálními předměty za reálné peníze.
Ve hře nalezneme plno kosmetických předmětů, které nositeli neposkytují žádné výhody nad ostatními, a jedná se pouze o úpravu vzhledu postavy. Nějaká ta zbraň nebo čapka tě nevyjde víc než jedno kafe, pokud se tedy nejedná o Burning Flames Team Captain Hat, což je prakticky jen obyčejná vojenská čepice v plamenech. Pokud tedy chceš běhat po bojišti s hořící hlavou, bude tě to stát až 425 000 Kč .
Počítačová hra Dota 2 z roku 2013 je jednou z prvních her žánru on-line bojových arén (MOBA) pro více hráčů vyvinutá a publikovaná společností Valve Corporation. Stále se jedná o jednu z nejhranějších her na světě a měsíčně se do ní přihlásí přes 7,5 milionů hráčů.
Ve hře se ujmeš jednoho ze 123 hrdinů. Každý z nich má svého „kurýra”, který mu běhá či lítá pro předměty do základny. Nejvzácnějším kurýrem je Pink Ethereal Flame War Dog a ve hře jich existuje pouze pět. Hráč s přezdívkou PAADA se rozhodl, že ho zkrátka musí mít, a v listopadu 2013 si ho pořídil za 900 000 Kč . Údajně se však nejednalo o vůbec špatnou investici a v květnu 2021 se tento mazlíček prodal v balíčku s dalšími šesti podobně vzácnými kurýry za 4 730 000 Kč. O tomto obchodu však neexistují příme důkazy, jelikož byl uskutečněn výměnou za kryptoměny.
Virtuální svět známý jako Second Life je v podstatě 3D sociální síť a mnozí uživatelé ho vnímají jako svůj druhý život, akorát přes internet. Na počátku roku 2008 zde bylo registrováno více než dvanáct milionů „obyvatel“, kteří v tamní ekonomice denně utratili přes třicet miliónů korun.
Ptáš se, za co zde lidé utrácejí peníze? Za nemovitosti. Celé město Amsterdam, nebo tedy spíš jeho virtuální podoba, byla prodána za závratnou částku 1 180 000 Kč . Kdo potřebuje cestovat, když může navštívit svá oblíbená místa on-line, že? Haha.
Počítačová kompetitivní on-line střílečka z pohledu první osoby Counter-Strike: Global Offensive se taktéž řadí mezi nejhranější hry na světě a denně ji zapne přes 700 tisíc hráčů. V herních módech proti sobě soutěží dva týmy, které plní úkoly jako např. položení či zneškodnění bomby a záchrana nebo únos rukojmích. Hráči jsou na konci každého kola odměněni dle jejich individuálních a týmových výkonů herní měnou, za kterou si mohou nakupovat potřebné zbraně či vybavení do následujících kol. Hra je přední záležitostí v oblasti esportu a byla několikrát oceněna jako „nejlepší esportová hra“ vůbec.
CS:GO nabízí plno kosmetických úprav a skinů pro tvoje portfolio střelných a kontaktních zbraní. Limitovaná „Souvenir” edice skinu Dragon Lore je v komunitě známá jak pro svou vzácnost, tak pro skvělý vzhled s motivem draka. Vizualizace je určena pro odstřelovací pušku AWP, což je mezi hráči nejpoužívanější zbraň ze všech. Náš odstřelovač si za dračí pušku pořádně připlatil, konkrétně 1 445 000 Kč . Dnes se cena tohoto skinu pohybuje zhruba o 150 000 Kč níže.
Multiplayerový virtuální vesmír Entropia využívá obchodní model mikroplateb, ve kterém mohou hráči nakupovat herní měnu za skutečné peníze, které lze vyměnit zpět za americké dolary při pevném směnném kurzu 10:1. To znamená, že virtuální položky (věci, nemovitosti apod.) získané v rámci Entropia Universe mají skutečnou peněžní hodnotu a hráč může kdykoli iniciovat výběr svých nashromážděných peněz zpět do amerických dolarů podle pevného směnného kurzu po odečtení transakčních poplatků. Pro část komunity je hraní tého hry „normální prací" a obchodování v Entropii je jejich hlavním příjmem.
Entropia se v letech 2004 a 2008 zapsala do Guinessovy knihy rekordů za nejdražší objekty virtuálního světa, jaké kdy byly prodány. V roce 2009 se vesmírná stanice Crystal Palace prodala za 7 800 000 Kč . To bylo zastíněno v listopadu 2010, kdy Jon Jacobs prodal svůj hráči milovaný podnik s názvem Club Never-die za 15 000 000 Kč .
Připraven/a na velké finále? Společnost SEE Virutal Worlds LLC se rozhodla zakoupit od vývojářů rovnou celou planetu, na které vytvořili vlastní hru s názvem Planet Calypso . Je to v podstatě hra ve hře a zmíněná firma za tuto virtuální planetu zaplatila neuvěřitelných 140 000 000 Kč. (slovy sto čtyřicet milionů). Ne, nepřepsali jsme se.
Díky za čtení tohoto článku, pokud se ti moje práce líbí a měl/a bys chuť mě odměnit, ale zrovna nevlastníš ani jeden z výše uvedených předmětů, bude mi stačit tebou zvolená částka. Děkuju!