Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Nejdelší hollywoodské stávky se nejspíše chýlí ke konci. Co to znamená pro tvé oblíbené seriály a filmy?

Téměř pětiměsíční stávka v Hollywoodu se zdá být u konce. Předběžná dohoda je na stole a celý zábavní průmysl je jako na trní. Bude ale dohoda nakonec podepsána?

Po 146 dnech stávkování uzavřel svaz amerických scenáristů (WGA) s Aliancí filmových a televizních producentů předběžnou dohodu o ukončení stávky scenáristů. WGA West tuto zprávu oznámila se sdělením:

Bylo to umožněno díky neutuchající solidaritě členů WGA a mimořádné podpoře našich odborových sourozenců, kteří byli po našem boku více než 146 dní. Další podrobnosti přineseme po dokončení znění smlouvy.
WGA West

Hollywoodští scenáristé stávkují. Co to pro tebe a tvé oblíbené shows znamená?

@martinastrel

Nejdelší a nejnákladnější hollywoodské stávky v historii

Poslední vyjednávání trvalo pět dní. Setkali se na něm generální ředitelé největších hollywoodských studií, Sdružení amerických scenáristů (WGA) a Aliance filmových a televizních producentů (AMPTP). Společně řešili podmínky smluv na další tři roky, což je v tomto odvětví standardní délka.

Aby však stávka skončila, musí proběhnout ještě dvě úspěšná hlasování. Nejprve musí dohodu schválit představenstva východní a západní pobočky WGA. Poté musí o schválení hlasovat samotných 11 500 členů. Taková hlasování jsou v hollywoodských odborech běžná.

Do diskuze se připojil i americký prezident Joe Biden, který se v úterý připojí ke stávkujícím zaměstnancům automobilového průmyslu. Ve svém prohlášení ocenil předběžnou dohodu spisovatelů.

Nic nenahradí to, když se zaměstnavatelé a zaměstnanci sejdou a v dobré víře vyjednají dohodu, která podnik posílí a zajistí mzdy, výhody a důstojnost, kterou si zaměstnanci zaslouží.
Joe Biden
Zdroj: Twitter

Proč herci v Hollywoodu stávkují?

@honza_vhrlk

Znamená to, že se vše vrátí do normálu?

Nejspíše ne. Televizní a filmová produkce nevzniká ze dne na den a i když se pravděpodobně rychle rozběhne, dlouhá stávka i tak způsobila nevyhnutelné zpoždění.

Do vysílání se mohou vrátit talk shows, jako je například ta od Drew Barrymore, aniž by riskovaly odsouzení ze strany WGA. Podobně se začátkem října pravděpodobně vrátí i noční talk shows (Jimmy Kimmel, Jimmy Fallon, Stephen Colbert a Seth Meyers). Zdá se, že Saturday Night Live by se také mohla rychle vrátit, protože tento pořad je v rámci kodexu Network Television Code pro herce bez sankcí. Televizní scénáře a pořady, které ještě nebyly natočeny, zůstávají v pauze, dokud herci stávkují.

Zdá se nepravděpodobné, že by se filmy jako Duna: Druhá část vrátily k původnímu plánu, tedy že by měly vycházet letos, spíše se budou držet úprav, které je přesunuly na rok další.

Zdroj: Variety

Zdroje: Los Angeles Times, Time Magazine, The New York Times