Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Proč nemůžu mít fyzickou kartu a další nejčastěji kladené otázky k ISIC digitalizaci

Nová ISIC digitalizace s sebou přinesla mnoho otázek a nejasností, a proto společnost Alive Group, která ISIC karty vydává, na ty nejčastější z nich odpověděla.

Digitální, nebo fyzická karta? Proč není zachovaná možnost volby?

Z celé zprávy o digitálním prodlužování ISIC karty vznikla domněnka, že tento krok iniciovala společnost GTS Alive Group, která ISIC karty vydává, a to bez možnosti zachování volby. Podle vydavatele ale rozhodnutí, zda se budou průkazy ISIC studentstvu prodlužovat digitálně, či pomocí nalepovacích revalidačních známek, zůstává čistě v pravomoci škol.

Společnost také dodala, že po možnosti prodlužovat průkazy bez revalidační známky dlouho volali jak pracovníci a pracovnice škol, tak samotné studentstvo.

Zjednodušení administrativy? Proč je ale na některých školách pro revalidaci stále nutná návštěva studijního oddělení?

Jedním z argumentů pro zavedení digitalního prodlužování ISIC průkazu je ten, že jde o komfort a také se tímto způsobem sníží náklady na administrativu. Od studentstva některých škol se ale ozval pravý opak - pro kompletní revalidaci totiž stejně lidé museli navštívit studijní oddělení.

Vydavatel se k tomu vyjádřil slovy, že nutnost osobní návštěvy studijního oddělení za tímto účelem je podle nich nevhodná a ztrácí se tím jedna z hlavních výhod digitalizace. Rozhodnutí o způsobu prodloužení průkazu a přesné postupy s tím spojené jsou pak stále na rozhodnutí škol.

Nejde o digitalizaci jen napůl? Stejně budeme i nadále potřebovat plastovou kartičku

Průkazku teď na některých školách sice uplatníš pouze z mobilního telefonu, ale co takový vstup do menzy nebo knihovny? Přesně tady totiž digitalizace trochu narazila, protože do těchto prostorů je potřeba ponechat i fyzickou kartu (kterou ale při prodlužování online nemůžeš uplanit pro čerpání slev).

Ideální by samozřejmě bylo mít možnost i na všechny tyto činnosti používat digitální verzi průkazu ISIC. Ale zatím to není v technologických možnostech většiny vysokých škol, jak se vyjádřil výrobce průkazek GTS Alive Group.

Vlastnit a používat mobilní telefon, natož ten „chytrý“, není zákonnou povinností. Proč ho tedy vysoké školy pro prodloužení platnosti průkazů ISIC vyžadují?

Další věc, se kterou studentstvo nesouhlasilo, byla povinnost vlastnit chytrý telefon. Argumentuje, že se nejedná o zákonnou povinnost a ne všichni lidé právě takový telefon vlastní.

GTS Alive Group říká, že pokud se daná vysoká škola rozhodne pro digitální prodlužování průkazů, pak je chytrý telefon skutečně nutností – tedy pro ty, kteří chtějí využívat ISIC. Také dodali, že podle údajů Českého statistického úřadu drtivá většina studentstva takový telefon stejně používá, takže v praxi by s tím neměl nastat větší problém.

Ne každý operační systém chytrého telefonu ale postačí. Momentální požadavky na operační systémy jsou totiž následující: Android 9 nebo novější a iOS 15.0 nebo novější.

Co když se mi vybije mobil?

Fakt, že je pro čerpání slev ISIC průkaz platný pouze v aplikaci, děsí studenty a studentky v případě, že by se jim vybil mobil. Na to výrobce odpovídá, že nejlépe pomůže prevence – myslet na to, že je potřeba vyrazit ven s dostatečně nabitým telefonem a snažit se předcházet jeho poškození.

Dodává, že to je stejné, jako když jsme si dříve hlídali, abychom vyrazili ven s plastovou kartou v peněžence a snažili se ji neztratit.

Načítání Alive App mi trvá dlouho. Co když nebudu mít signál nebo přístup k internetu?

GTS Alive Group ujišťuje, že ISIC lze v aplikaci Alive App zobrazit i bez připojení k internetu a signál tedy není potřeba. Co se týče dlouhého načítání, tak pro zobrazení digitálního průkazu lze využít „zkratku“.

Stačí dlouze kliknout na ikonu aplikace a zvolit zobrazení průkazu. Tak se otevře aplikace, ve které se rovnou zobrazí digitální průkaz.

Do Apple ani Google peněžky ale bohužel zatím průkazku přidat nemůžeš. V současné chvíli Apple ani Google nenabízí žádné technické řešení, které by umožnilo ISIC průkaz se všemi ochrannými prvky přenést do jejich prostředí.

Mohl by revalidační známky nahradit čip, který už v kartách je?

Zde výrobce říká, že je to teoreticky možné. Zásadní problém je ale s nutností mít k tomu účelu kompletní infrastrukturu (čtečky karet) na straně škol, což je zatím z organizačních důvodů nemožné.

Chtěl jsem si v Brně koupit kebab se slevou, ale prodejce mě na místě odmítl s tím, že akceptuje jen průkazy s fyzickou známkou

Ozvali se i studenti a studentky se stížností, že mnohé podniky digitální formu ISIC karty nechtějí akceptovat. Zde GTS Alive Group říká, že k čerpání ISIC výhod je možné využít vždy jen platný průkaz, a to jak v digitální formě, tak ve formě plastové karty.

V případě jakýchkoliv problémů s uznáváním průkazu ISIC u smluvních partnerů se může studentstvo obrátit na společnost, aby mohla problém vyřešit.

Zavádí se digitalizace i kvůli sbírání dat o studentstvu?

Se zavedením digitalizace také vzniklo podezření, že jde primírně o sbírání osobních dat. Zde Alive Group uživatelstvo ISIC karet ukliňuje - digitální revalidace totiž nepřináší žádné sbírání ani zpracování osobních údajů navíc oproti prodloužení průkazů s revalidační známkou.

Také dodali, že GTS Alive také rozhodně nemonitoruje chování jednotlivých zákazníků, nýbrž data využívá pouze jako anonymizované statistické údaje. Tyto informace následně mohou být využity pro zkvalitnění nabídky výhod a slev.

Pozvi mě na kafe☕️✨

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.