Spolupasažér v metru, pokladní v Lidlu, politička v televizi. Ti všichni si dneska připnuli na oblečení malou červenou kytičku. Co tenhle symbol znamená?
11. den 11. měsíce v 11 hodin roku 1918 ve vagónu v Compiègne Němci podepsali příměří. Oficiálně tak skončila první světová válka. Od té doby se každý 11. den 11. měsíce v 11 hodin po celé Velké Británii na dvě minuty zastaví život – lidé si tak připomínají památku zemřelých v první světové válce.
Co mají s příměřím společného červené květiny? V jedné z bitev na západní frontě – u Yper, kde byl mimochodem poprvé použit jedovatý plyn jako zbraň, bojoval i jakýsi John McCrae. Kanadský lékař, který se nevyhnul povinné vojenské službě.
Válku z podstaty nenáviděl. Viděl umírat svoje spolubojovníky. Rozhodl se, že napíše báseň.
Mrazí z toho, co? Vlčí máky. Tyhle květiny totiž pokrývaly hroby padlých vojáků na západní frontě. Proto se staly symbolem vzpomínky na padlé vojáky. Pokud se do Británie podíváte právě kolem půlky listopadu, budete ohromeni. Tyhle malé máčky spatříte fakt všude. Nejvíc jsem jich tenkrát viděla v kašně na Trafalgar Square a ve Westminster Abbey. Ve Westminsteru jsou celé trávníky pokryté máky na křížících i se jmény a vzkazy pro vojáky.
Za první světové války zemřelo nebo bylo zraněno více než 37 494 186 lidí. Vojáků i civilistů. Skoro 40 milionů. Pro představu jsou to čtyři Česka nebo pět Londýnů.
Já mám svoji kytičku z trafiky v metru, ale loni jsem je viděla třeba i v mnoha kavárnách Starbucks. Koukněte do galerie, "poppy", jak se vlčí mák jmenuje v angličtině, nad srdcem nosívala i princezna Diana nebo nejrůznější herci.