Tento víkend, 23. a 24. září, nás čekají komunální volby, v některých okrscích spojené s volbami do senátu. Systémově jsou tyhle volby jedny z nejsložitějších, některé voliče tak náročnost může odradit od toho jít volit. V tomhle článku ti vysvětlím, jak se ve všem vyznat a správně odvolit.
Je možné, že letošní volby jsou pro tebe vůbec první voličskou zkušeností. V tom případě jsi schytal/a nejtěžší možnou premiéru. Společně se teď koukneme na pár jednoduchých bodů, které stačí splnit, a budeš mít díky nim odvoleno raz dva.
Volit můžeš ve dvou dnech. V pátek 23. září se volební místnosti otevírají ve 14:00 hodin a zavírají se ve 22:00 hodin. V sobotu 24. září máš čas od 8:00 hodin do 14:00 hodin.
Každý volič hlasuje ve volebním okrsku podle adresy svého trvalého bydliště. Komunální volby bohužel nenabízejí možnost volit ze zahraničí ani z jiného okrsku. Jedinou lokalitou, kde můžeš o víkendu odvolit, je tak okrsek tvého trvalého bydliště.
V jakém volebním okrsku jsi, můžeš zjistit pomocí online mapy volebních okrsků. Pokud zde svůj okrsek nenajdeš, zjistíš tuto informaci na webových stránkách své obce.
Tady začíná už mírně komplikovanější část, ale neboj se, všechno zvládneme. Do schránky tvého trvalého bydliště by ti měla přijít obálka s jedním či více volebními lístky (za chvíli si vysvětlíme, proč jich má někdo víc a někdo míň). Pokud se tak nestalo, nestresuj se, o volební lístek si můžeš zažádat ve volební místnosti.
Jak je to tedy s tím počtem lístků? Dej si pozor na barevné rozlišení volebních lístků – do komunálu (šedá) a do senátu (žlutá). Navíc – pokud bydlíš ve městě, které má městské obvody či části, nebudeš volit jen do zastupitelstva celého města, ale i do zastupitelstva jednotlivé části. Jedná se jmenovitě o tato města: Brno, Liberec, Opava, Ostrava, Pardubice, Plzeň, Praha, Ústí nad Labem. Okrsky, kde se volí do senátu, nebo města, která jsou rozdělená na části, proto dostávají více volebních lístků.
U komunálních voleb existují tři správné možnosti, jak upravit volební lístek:
Nemáš rozhodnuto, koho budeš volit? Tak tady se můžeš podívat na programy jednotlivých stran ve své obci a rozumně si vybrat.
Tvůj hlasovací lístek může být neplatný hned z několika důvodů, tak se jim vyvaruj, abys nešel/a volit zbytečně.
Tvůj hlas neplatí, když:
Když dorazíš do své volební místnosti, budeš se muset prokázat občanským průkazem nebo cestovním pasem, tak si ho nezapomeň vzít! Volební komise ti následně dá obálku s úředním razítkem.
S tou se vydáš za plentu, kde upravíš volební lístek podle toho, jak jsem psal výše, a vložíš ho do obálky. Lístek si můžeš upravit již doma a být připravený/á předem. Pokud se ve tvém okrsku volí i do senátu, dej pozor na to, že volíš ve dvou obálkách. Jak už jsme si říkali, komunální volby mají šedou barvu, senátní žlutou.
Tadá – a je to. Teď už jenom stačí hodit lístek do volební urny a úspěšně jsi odvolil/a.
Doufám, že ti byl můj návod užitečný a třeba tě i nakonec přesvědčil jít volit. Je to nakonec lehčí, než se zdá. Pokud by ti bylo stále něco nejasné, rozhodně se neboj požádat o radu někoho, kdo již volební zkušenost má.