Nejspíš nikdo nechce být natáčený bez svého vědomí. Přesto je to jeden z nejoblíbenějších druhů obsahu, který všichni konzumujeme na sociálních sítích. Nejedná se ale o zásah do soukromí?
Všichni asi známe trendy jako people of... (dané město/místo), kde se točí random lidi na ulici většinou v cute situacích, nebo videa na stránkách jako influencers in the wild, kde ostatní natáčejí lidi během tvorby contentu, nebo bizarní lidi a pranky v metru. People watching content je mega populární a nejspíš se nejedná o nic, co se ze sociálních sítí brzy vytratí. Je ale v pořádku točit někoho bez jeho vědomí?
Pětadvacetiletý Mitchell, zaměstnanec amerického supermarketového řetězce Target, sdílel svou zkušenost s tím, kdy ho bez svolení natočila Only Fans modelka, která na něj vystrčila zadek, a na svůj Instagram pak přidala jeho reakci. (viz video výše) Video je součástí trendu, kdy ženy natáčí reakce mužů na jejich těla a sám Mitchell k němu řekl, že „kvůli tomu (videu) vypadal jako úchyl.“
Nejedná se samozřejmě o nic nového. Takovéhle pranky na nic netušící kolemjdoucí jsme viděli už před deseti lety na platformách jako Youtube nebo Vine, ale s novými algoritmy a funkcemi jako stitch na TikToku konečně dostávají hlas i terče těchto videí. Lidé často zdůrazňují, jak problematické natáčení někoho bez jeho souhlasu je.
Buzzfeed naše současné fungování ve svém článku nazval slovem „panopticontent“, což referuje na realitu toho, že ze všeho kolem nás se dá dělat content a všichni kolem nás jsou non player characters, které můžeme do contentu využít. „Žijeme vlastně v zemi se samostatně tvořeným dozorem, kdy už to nutně nemusí být vláda, ale to, že všichni pořád mají venku telefony a natáčejí,“ řekla o problematice Jenna Dreten, profesorka z University of Chicago.
Většina zemí zároveň nemá tuto problematiku právně podchycenou, protože nemůže zakázat natáčet dění na veřejnosti, a tak to vypadá, že správnou cestou bude spíše edukace o souhlasu, pokud natáčíme někoho, kdo o to možná ani neví.