Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Na Slovensku padla vláda, vyslovení nedůvěry předcházelo drama

Slovenská sněmovna dnes vyslovila nedůvěru vládě premiéra Eduarda Hegera. Zatím není jasné, zda situace povede k novým parlamentním volbám, o které usiluje opozice. Hegerův kabinet na rozdíl od části opozice zastává silně proevropské postoje a pomáhá válkou zasažené Ukrajině.

Pro nedůvěru vládě hlasovalo 77 z přítomných 102 poslanců ze 150členné sněmovny, přičemž potřebný byl souhlas alespoň od 76 z nich. Téměř všichni poslanci nejsilnějšího vládního hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti, členem jehož vedení je i Eduard Heger, se hlasování nezúčastnili. Hlasování vyvolala bývalá koaliční strana Svoboda a Solidarita.

Slovenská ústava pro případ vyslovení nedůvěry vládě sněmovnou stanoví, že kabinet odvolá prezidentka Zuzana Čaputová. Ta ale může pověřit Hegerův kabinet, aby zůstal v úřadu do jmenování nové vlády, avšak s omezenou pravomocí. Řádné volby by se na Slovensku měly konat až v únoru 2024, takže Slováky teď možná čekají předčasné volby.

Slovensko se v politické krizi pohybuje už delší dobu. Vyslovení nedůvěry předcházela výměna několika ministrů a také změna premiéra, kterým byl dříve Igor Matovič. Ten v současné době zastával pozici ministra financí.

Dohoda Slovenska s NATO vzbudila vlnu odporu, lidé Čaputovou označují za agentku USA

by @_kajina

Kabinet nezachránila ani nabídka Matoviče, že podá demisi, pokud bývalá vládní strana SaS, která je nyní v opozici, podpoří předlohu státního rozpočtu a stáhne v parlamentu svůj návrh na vyjádření nedůvěry. SaS Matovičův návrh odmítla kvůli dlouhodobé nespokojenosti s ním a uvedla, že konec vlády je nevyhnutelný, což se nakonec i stalo.

Dle zjištění Deníku N celému vyslovení nedůvěry předcházelo drama. Podle Richarda Sulíka se Matovič vydal do prezidentského paláce, aby podal demisi, ale na poslední chvíli ji vytrhl z rukou jednoho ze zaměstnanců.

Prezidentská kancelář potvrdila, že Igor Matovič rezignaci nepodal, protože byla jejímu zaměstnanci vytržena z rukou. Proto ji považují za nedoručenou.

Zdroj: ČTK, Deník N

Pozvi mě na pivo🍻

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.