Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Na co všechno platí ,,no means no”

Koncept no means no je často spojován převážně se sexem. Na něj to samozřejmě spadá také, ale vztahuje se na mnohem více věcí.

Mít nastavené hranice je nesmírně důležité a je taky důležité je umět respektovat. Co takové hranice ale vůbec jsou? Jde o jakési zásady nebo body, ve kterých se cítíme bezpečně. Když je někdo překročí, je nám to nepříjemné.

No means no jde na scénu ve chvíli, kdy se někdo cítí nekomfortně a je přemlouván ostatními do věcí, které se mu nechtějí dělat nebo jsou mu nepříjemné. Jinými slovy je „nucen” překročit své hranice.

Pleaser syndrome: Co to je a jak si nastavit zdravé hranice?

by @_kajina

Sex

O no means no se nejvíce mluví asi právě ve spojení se sexem. Pokud je kdokoliv v situaci, ve které se necítí dobře, měl by to ten druhý plně respektovat a do ničeho partnera nepřemlouvat. Ne zkrátka znamená ne a přemlouvání někoho do sexuální interakce není v pořádku.

Alkohol

S tímto se pravděpodobně bohužel setkal skoro každý z nás, především ti, co nepijí. Social pressure k pití alkoholu je poměrně silný a na lidi, co obstinují, se často pohlíží s určitými předsudky. Poznámky typu ,,S tebou je nuda, když nepiješ” nebo ,,Jedno s tebou nic neudělá, přece nebudeš kazit partu” nejsou nijak neojedinělé.

Drogy

S drogami je to velmi podobné jako s alkoholem. Věci typu: ,,No tak, zkus to aspoň” nebo ,,Dej si aspoň trošku” už jsi možná někdy slyšel/a. Ty se ale znáš nejlíp, a pokud nechceš, tak prostě nechceš a nenenech se k ničemu přemlouvat. Ne znamená ne a jakékoliv nucení někoho do něčeho, co nechce dělat, není v pořádku. Nemusí to dopadnout dobře.

Teď ne

Tvoje hranice se ale vztahují i na tvůj vlastní čas a rozpoložení. Každý má nárok na to se svým časem naložit tak, jak uzná za vhodné. Pokud se ti něco zrovna nehodí nebo to nechceš dělat, nedělej to.

Objetí, doteky a fyzická náklonnost

Fyzický kontakt je velmi intimní věc a každý má hranice nastavené naprosto jinde. Proto by s ním měl být člověk velice opatrný –⁠ nepředpokládej, že je ostatním všechno příjemné, a radši se vždycky ptej.

Nežádoucí sociální interakce

Pokud se s někým nechceš vidět a někdo ti zkrátka nesedí jako člověk, je to naprosto v pořádku a nemusíš se s ním vídat, pokud nechceš.

Fobie

Každý má strach z něčeho jiného a u některých z nás přerůstá až v silné fobie. Ať už se jedná o výšky, pavouky nebo hloubky, mělo by se to respektovat. Nikdy nikoho nenuť do překonávání jejich strachu.

Pozvi mě na pivo🍻

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.