Boris Johnson řekl, že v brzké době vytvoří energetickou strategii, která zvládne odstavit země od ruského plynu, zachovat dostupnou energii a zároveň dosáhnout cílů v oblasti změny klimatu. Jaké jsou však její překážky?
Obchodní oddělení (BEIS) a většina odborníků uvedla, že stávající plány na omezení fosilních paliv za účelem ochrany klimatu pomohou ochránit Evropu a zejména Spojené království před obrovským nárůstem globálních cen ropy a plynu. Údajně chtějí přijít s alternativami, jako jsou elektrická tepelná čerpadla, která by snížila poptávku po vytápění plynem. Také chtějí prosadit mnohem rychlejší zavádění obnovitelných zdrojů. Výsledků lze však dosáhnout hlavně snížením spotřeby plynu a ropy.
Mezinárodní energetická agentura proto všechny vyzývá, aby snížili termostat o stupeň – to by mohlo ušetřit až 10 % energie a nákladů na vytápění. Dalším krokem, který by mohl pomoci bojovat proti globálnímu oteplování, je izolace – vytápění pouze těch místností, které jsou opravdu využívány.
Dalším krokem je omezení rychlosti na 88,5 km/h. Tím by se zásadně snížily emise uhlíku. Samozřejmě se s tím pojí také snížení intenzity cestování. To se netýká jen aut, ale i vlaků, které by mohly snížit svou maximální rychlost a které by také mohly být omezeny, aby se zabránilo jízdě naprázdno.
Spousta analytiků nabádá vlády, aby rychle ukončily prodej nových plynových kotlů a varných desek. Kotle na dovážený plyn by byly nahrazeny elektrickými tepelnými čerpadly, které by poháněla elektřina z větrných farem. To by okamžitě snížilo poptávku, ale vyžadovalo by to náročný nárůst instalací tepelných čerpadel, což by mohlo být komplikované.
Větrné farmy mají jednu nevýhodu, a to sice tu, že vývoj pobřežních větrných farem v současnosti trvá až 20 let. Ovšem pokud by vlády poskytly více zdrojů orgánům, které udělují souhlas pro výstavu, mohly by nové turbíny běžet během pouhých dvou let.
Pak je tu taky otázka těžby ropy a zemního plynu na moři. Zahájení výroby na novém místě trvá v průměru 28 let, ale i to by mohlo být urychleno. Nicméně mnoho zásob fosilních paliv je už vyčerpáno a veškerá produkce se tak jako tak prodá za světové ceny. Mezinárodní energetická agentura proto chce zastavit všechny nové operace s fosilními palivy.
Spousta zemí podporuje výstavbu nových jaderných elektráren. To je ovšem taky běh na dlouhou trať – postavit takové elektrárny může trvat desítky let a okolo jádra se stále točí řady obav. Nicméně někteří ekologové jadernou energii podporují, jelikož má schopnost pokrýt obnovitelné zdroje.
Procházíme kritickým okamžikem v energetické historii. Vlády jsou a budou kritizované za to, že neplní své sliby o změně klimatu, ale Putinovy rakety mohou snadno ovlivnit všechny jejich plány. Otázkou tedy zůstává, zda jsou vlády ochotné investovat peníze, aby nejen splnily své klimatické cíle, ale aby zároveň chránily své státy jak ekonomicky, tak před probíhající válkou.